НОВ ДОКЛАД: Сложните отношения между Русия и Китай

OT 11:39:01 14-01-2022
NS1136OT.004
Европейски съвет за външна политика - прессъобщение

НОВ ДОКЛАД: Сложните
отношения между
Русия и Китай


Западните политици често говорят за Китай и Русия с прости заключения: или двете страни са част от автократичен съюз, който Западът трябва да сдържа, или Русия трябва да бъде отдалечена от Китай. И в двата наратива липсват важни фактори както от мисленето на руските и китайските политици, така и от отношенията Русия-Китай.
В новия доклад на ЕСВП "Сложните отношения между Русия и Китай" Кадри Лийк разглежда динамичните отношения между двете страни и аргументира как трябва да се позиционира Западът спрямо двете страни.

Основни заключения:
"През годините нагласата на Русия спрямо Китай претърпява забележителни промени. Това се случва поради множество причини: променящото се поведение на Китай, отношенията със Запада, икономически причини и интереси, свързани със сигурността, смяната на поколенията, наред с други. Руското общество и политици виждат Китай по различен начин от европейците - те не се страхуват от него.
Това може би се дължи на все още значителното военно превъзходство на Русия или на остатъчните вярвания за Китай като "по-малкия брат" на Русия. В същото време Москва държи Пекин на една ръка разстояние. Наблюдаваме и как младото поколение руски експерти гледа по-бдително върху политиките на Пекин.
"С нарастващата глобална сила на Китай растат опасенията, че двете страни ще формират "автократичен съюз" и някои експерти изразяват мнение, че Западът трябва да положи усилия, за да отблъсне Русия от Китай. Според Кадри Лийк обаче Западът разполага с ограничена способност да променя траекторията на отношенията Русия-Китай. В годините след анексирането на Крим през 2014 г. - довело до силно влошаване на отношенията между Запада и Москва - сътрудничеството между Китай и Русия се засилва значително. Въпреки това е погрешно да се твърди, че Западът е бил причината двете да си сътрудничат.
"От 80-те години на миналия век насам Русия и Китай поддържат отношения помежду си поради взаимна стратегическа необходимост - независимо какво казва или прави Западът. Под китайско-руските отношения се крие една проста истина: глобалната сила на Китай единствено ще расте, а Китай е съсед на Русия. Това означава, че отношенията с китайското правителство естествено са от първостепенно значение за Кремъл, който не разполага с много други опции за съюзници.
"Лидерите в Европа и САЩ може би нямат представа до каква степен руските лидери смятат Запада за идеологическа сила, а Китай - за прагматична такава. Руснаците смятат за контрапродуктивни политиките на Запада за разпространяване на ценности. От друга страна, според тях Пекин е прагматичен партньор, който не казва на другите как да живеят. Днес Русия и Китай са обединени срещу западния либерализъм, но не толкова заради споделянето на общ идеологически светоглед, колкото заради начина, по който са се стекли обстоятелствата.
"Съперничеството между Китай и САЩ е решаващо за отношенията на Пекин с Москва. Русия се опасява, че ако се стигне до военна конфронтация между САЩ и Китай заради Тайван, Пекин ще поиска руската лоялност. В същото време съперничеството между САЩ и Китай в сегашния си вид е от полза за Русия - Пекин се нуждае от Москва повече от преди.
Според Кадри Лийк, е малко вероятно западните лидери да постигнат успех с политика, имаща за цел да раздели Русия и Китай. Големите, дългосрочни тенденции ще продължават да оформят отношенията между двете страни.
Кадри Лийк, старши изследовател в ЕСВП и автор на доклада казва:
"Възгледите на Кремъл за Китай се променят постоянно. Сближаването между двете страни не задължително е предопределено в бъдеще, защото в много области двете страни виждат настоящото си ниво на сътрудничество като оптимално."

-КРАЙ-
________________________________________
БЕЛЕЖКИ ЗА РЕДАКТОРИТЕ

АВТОРИ
Кадри Лийк е старши изследовател в Европейския съвет за външна политика. Фокусът й е върху Русия, Източна Европа и Балтийските страни.

ЗА ЕСВП
Европейският съвет за външна политика (ЕСВП) е паневропейски тинк-танк. Създаден през октомври 2007, неговата цел е да провежда независими изследвания, целящи съгласувана, ефективна и основана на ценности европейска външна политика. ЕСВП е независима неправителствена организация и се финансира от различни източници. За повече подробности, моля посетете: www.ecfr.eu/about/.







/НС/