Встъпителни думи на Управляващия директор относно равенството между половете и разработването на икономическа политика
OT 19:52:31 21-05-2021
RV1949OT.042
МВФ - представителство в България
Встъпителни думи на Управляващия директор относно равенството между половете и разработването на икономическа политика
Много Ви благодаря, Клер! Чудесно е да сме заедно с Кристин
Лагард и да чуем изказванията на вицепрезидента Колм и
управителя на Австрийската централна банка Холцман. Това,
което ще чуете от мен, ще повтори много от вече казаното от тях,
но аз ще се опитам да го разширя малко в контекста на
състоянието на световната икономика днес. Какво ни предстои?
Несъмнено в момента, в който се борим с най-тежката криза,
която сме преживявали в мирно време след Голямата депресия,
светът се нуждае от всички талантливи хора на планетата - мъже
и жени. Освен това има много убедителни доказателства, че
когато жените участват във вземането на решения, общностите,
държавите и светът се справят по-добре. И точно сега е от
първостепенна важност да признаем колко много трябва да
направим ние, жените, но също така и мъжете, за да освободим
повече място за нежния пол. Именно затова ще се съсредоточа
върху три критично важни предизвикателства, пред които ни
предстои да се изправим. Първото от тях е, че дори да преминем
от другата страна на тази криза, тя ще остави дълбоки белези
най-вече по отношение на образователните постижения. В
развиващите се страни много деца загубиха повече от една
година от обучението си. Там, където степента на навлизане на
интернет е много по-ниска - а в Африка тя е само 50 % - децата
ще изостанат в образованието си или ще напуснат училище и
знаем, че когато учебният процес се възобнови, броят на
момичетата, които ще се върнат в класните стаи ще бъде
по-малък от този на момчетата. Гледайки напред към бъдещето,
от решаващо значение е да подчертаем, че инвестициите в
човешки капитал, в образование, в здравеопазване и социална
закрила трябва да бъдат солидни и да облагодетелстват в равна
степен както момчетата и момичетата, така и мъжете и жените.
Още по-сериозен белег, който ни завеща тази криза, е увеличаването на неравенствата в отделните държави - опасно разминаване, което може да окаже сериозно въздействие върху структурата и тъканта на нашите общества. Знаем кой е засегнат най-тежко в рамките на отделните страни - младите хора, нискоквалифицираните работници и жените - и Кристин е права за това, че данните за заетостта в развитите икономики са нееднозначни. Изглежда наблюдаваме връщане към заетост, което е сравнително равностойна от гледна точка на пола, но това не се отнася за развиващите се страни. В тях жените работят преобладаващо в неформалната икономика, която в зависимите от човешки контакт индустрии понесе сериозни поражения. Както в развитите, така и в развиващите се страни тази рецесия е рецесия на майките, която ние наричаме "рецесия на жените", въпреки че точният термин е "рецесия на майките", защото майките на малките деца изпитват най-големи затруднения при връщането си на работа, а когато те са нискоквалифицирани, ударът върху тях е изключително тежък.
Анализът на страните показва, че развитите икономики започват да се оттласват от дъното. Те разполагат с по-голямо пространство за действие в областта на фискалната и паричната политика и много по-добър достъп до ваксини. За разлика от тях, развиващите се страни, именно поради двете споменати обстоятелства, разполагат с ограничени възможности и изостават още повече. Необходимо е отново да помислим как да преодолеем тези белези, разчитайки в по-голяма степен на грижата и съпричастността на жените.
Кристин говори много ясно за доверието - затова, че жените се ползват с по-голямо доверие. Те също така проявяват повече съпричастност и са по-склонни да мислят за уязвимите, за изоставащите. Жените също така в по-голяма степен осъзнават, че политиките са за хората. И тъй като трябва да разберем по какъв начин са засегнати различните групи хора, много по-вероятно е именно жените да се справят с тази задача. Затова моето послание е към жените е: "Направете първата крачка напред, излезте напред, бъдете за пример". Разбира се, това е дългосрочно предложение. Без да отричам постигнатия напредък, трябва да направим много повече. Втората тема, която бих искала да засегна, е свързана с най-големия урок, който научихме от тази криза, а именно значението на устойчивостта. След 2009 г. се съсредоточихме върху устойчивостта на банковия сектор, която впоследствие ни се отплати. В момента сме изправени пред нова финансова криза. И тази концепция за устойчивост се оказа твърде тясна.
Първо, тя не включваше небанковите финансови институции - неизпълненият докрай дневен ред от 2009 г., а на второ място тя не отчита в достатъчно ясно, че в един свят, който е по-податлив на сътресения отколкото ни се иска да бъде, климатът е огромен източник на сътресения, които тепърва ще ни връхлетят, което налага да работим за изграждането на всеобхватна устойчивост. Много по-вероятно е да успеем, ако на масата за вземане на решения има жени. Устойчиви хора, устойчива планета, устойчива икономика. И за да отговоря на Кристин, тя попита дали сме актуализирали проучването, което стига до извода, че броят на жените на ръководни позиции във финансовия сектор е в пряка корелация с устойчивостта на сектора. Въпреки доказателствата за горното, картината е повече от обезкуражаваща. Нека споделя, че броят на тези жени, Кристин, все още е едва 2 %.
Това показва липса на динамика по отношение на жените главни изпълнителни директори на банки. Резултатите са незадоволителни и по отношение на жените членове на управителни съвети, които са малко над 20 %. Дълбоко убедена съм, че трябва твърдо да решим дали трябва да има квоти. Личното ми мнение е, че отговорът на въпроса трябва да е положителен, ако знаем, че финансовият сектор с повече жени ще се представя по-добре. Виждаме, че професионалното израстване на жените е твърде бавно и може би наистина трябва да поставим стълбата и да ускорим този процес. Мога да приема целите, но не и това, че оставяме нещата да се случват от само себе си, защото в този случай процесът ще бъде твърде бавен, за да донесе ползи както за самите жени, така и за света.
Третата тема е свързана с цифровата индустрия. Кой е големият победител в тази криза? Това е именно цифровата икономика, в която жените тепърва предстои да извоюват своето място. Едва 10 % от собствениците и членовете на управителните съвети на компаниите от финтех индустрията са жени. И това задържа навлизането на жените в този сектор на икономиката. Международната финансова корпорация е направила много интересно изследване, което показва, че първите инвестиционни екипи във финтех индустрията се състоят основно от мъже. Второ, присъствието на жени увеличава многократно вероятността за отваряне на инвестиционни възможности за жени. Така че, ако искаме бъдещето да е такова, в което достъпът до финтех индустрията и развитието на предприемачеството на жените се стимулират, сега е моментът да подновим настоятелните си действия.
Бих искала да спомена и това, за което говори и Кристин, а именно нашата собствена отговорност. Ние безспорно трябва да даваме гласност на каузата за равенство на жените. Имах огромния късмет да застана начело на МВФ след Кристин. Тя изгради онова ясно разбиране, че понятието "womenomics" (икономика, която се прави от жени) е просто добра и по-напреднала икономика. Тя изгради мрежа от жени и аз съм изключително горда, Кристин, и очаквах с нетърпение този момент, за да ти докладвам. Тъй като именно ти успя да постигнеш съотношението 25 % жени директори - а вече сме почти 40 % (точната цифра е 37 % жени директори) - можем с увереност да твърдим, че постигнем равенство в редиците, защото продължаваме да надграждаме постигнатото от теб. Но най-важно е, че МВФ много активно ангажира членовете си за изграждането на капацитет във финансовите органи, в сферата на икономическата политика, особено в направления като основаното на пола бюджетиране, защото промяната на бюджетите е предпоставка за по-добро икономическо развитие.
През последната година на криза ние непрестанно настоявахме за възприемането на модела на основаното на пола бюджетиране, поради дълбоките белези, за които говорих, както и необходимостта да излезем от кризата по-силни. Проведохме обучение по основано на пола бюджетиране за 114 държави, като голяма част от него беше осъществена съвместно с Виенския институт. Само през изминалата 2020 година организирахме обучения в 58 държави и поемам отговорност в работата си да следим за спазването на принципите на този вид бюджетиране. Назначихме първия в историята на МВФ старши съветник по въпросите на равнопоставеността на половете, защото моментът за действие настъпи. Това е моментът, в който трябва не само да не допуснем връщане назад по отношение на равенството между половете, но и да направим крачка напред. И вярвам, че дискусиите ни днес и утре са правилният начин да се ангажираме по много решителен начин, за да направим това. Благодаря ти, Клер. Благодаря на всички.
Представителство на МВФ в България
/РВ/
RV1949OT.042
МВФ - представителство в България
Встъпителни думи на Управляващия директор относно равенството между половете и разработването на икономическа политика
Много Ви благодаря, Клер! Чудесно е да сме заедно с Кристин
Лагард и да чуем изказванията на вицепрезидента Колм и
управителя на Австрийската централна банка Холцман. Това,
което ще чуете от мен, ще повтори много от вече казаното от тях,
но аз ще се опитам да го разширя малко в контекста на
състоянието на световната икономика днес. Какво ни предстои?
Несъмнено в момента, в който се борим с най-тежката криза,
която сме преживявали в мирно време след Голямата депресия,
светът се нуждае от всички талантливи хора на планетата - мъже
и жени. Освен това има много убедителни доказателства, че
когато жените участват във вземането на решения, общностите,
държавите и светът се справят по-добре. И точно сега е от
първостепенна важност да признаем колко много трябва да
направим ние, жените, но също така и мъжете, за да освободим
повече място за нежния пол. Именно затова ще се съсредоточа
върху три критично важни предизвикателства, пред които ни
предстои да се изправим. Първото от тях е, че дори да преминем
от другата страна на тази криза, тя ще остави дълбоки белези
най-вече по отношение на образователните постижения. В
развиващите се страни много деца загубиха повече от една
година от обучението си. Там, където степента на навлизане на
интернет е много по-ниска - а в Африка тя е само 50 % - децата
ще изостанат в образованието си или ще напуснат училище и
знаем, че когато учебният процес се възобнови, броят на
момичетата, които ще се върнат в класните стаи ще бъде
по-малък от този на момчетата. Гледайки напред към бъдещето,
от решаващо значение е да подчертаем, че инвестициите в
човешки капитал, в образование, в здравеопазване и социална
закрила трябва да бъдат солидни и да облагодетелстват в равна
степен както момчетата и момичетата, така и мъжете и жените.
Още по-сериозен белег, който ни завеща тази криза, е увеличаването на неравенствата в отделните държави - опасно разминаване, което може да окаже сериозно въздействие върху структурата и тъканта на нашите общества. Знаем кой е засегнат най-тежко в рамките на отделните страни - младите хора, нискоквалифицираните работници и жените - и Кристин е права за това, че данните за заетостта в развитите икономики са нееднозначни. Изглежда наблюдаваме връщане към заетост, което е сравнително равностойна от гледна точка на пола, но това не се отнася за развиващите се страни. В тях жените работят преобладаващо в неформалната икономика, която в зависимите от човешки контакт индустрии понесе сериозни поражения. Както в развитите, така и в развиващите се страни тази рецесия е рецесия на майките, която ние наричаме "рецесия на жените", въпреки че точният термин е "рецесия на майките", защото майките на малките деца изпитват най-големи затруднения при връщането си на работа, а когато те са нискоквалифицирани, ударът върху тях е изключително тежък.
Анализът на страните показва, че развитите икономики започват да се оттласват от дъното. Те разполагат с по-голямо пространство за действие в областта на фискалната и паричната политика и много по-добър достъп до ваксини. За разлика от тях, развиващите се страни, именно поради двете споменати обстоятелства, разполагат с ограничени възможности и изостават още повече. Необходимо е отново да помислим как да преодолеем тези белези, разчитайки в по-голяма степен на грижата и съпричастността на жените.
Кристин говори много ясно за доверието - затова, че жените се ползват с по-голямо доверие. Те също така проявяват повече съпричастност и са по-склонни да мислят за уязвимите, за изоставащите. Жените също така в по-голяма степен осъзнават, че политиките са за хората. И тъй като трябва да разберем по какъв начин са засегнати различните групи хора, много по-вероятно е именно жените да се справят с тази задача. Затова моето послание е към жените е: "Направете първата крачка напред, излезте напред, бъдете за пример". Разбира се, това е дългосрочно предложение. Без да отричам постигнатия напредък, трябва да направим много повече. Втората тема, която бих искала да засегна, е свързана с най-големия урок, който научихме от тази криза, а именно значението на устойчивостта. След 2009 г. се съсредоточихме върху устойчивостта на банковия сектор, която впоследствие ни се отплати. В момента сме изправени пред нова финансова криза. И тази концепция за устойчивост се оказа твърде тясна.
Първо, тя не включваше небанковите финансови институции - неизпълненият докрай дневен ред от 2009 г., а на второ място тя не отчита в достатъчно ясно, че в един свят, който е по-податлив на сътресения отколкото ни се иска да бъде, климатът е огромен източник на сътресения, които тепърва ще ни връхлетят, което налага да работим за изграждането на всеобхватна устойчивост. Много по-вероятно е да успеем, ако на масата за вземане на решения има жени. Устойчиви хора, устойчива планета, устойчива икономика. И за да отговоря на Кристин, тя попита дали сме актуализирали проучването, което стига до извода, че броят на жените на ръководни позиции във финансовия сектор е в пряка корелация с устойчивостта на сектора. Въпреки доказателствата за горното, картината е повече от обезкуражаваща. Нека споделя, че броят на тези жени, Кристин, все още е едва 2 %.
Това показва липса на динамика по отношение на жените главни изпълнителни директори на банки. Резултатите са незадоволителни и по отношение на жените членове на управителни съвети, които са малко над 20 %. Дълбоко убедена съм, че трябва твърдо да решим дали трябва да има квоти. Личното ми мнение е, че отговорът на въпроса трябва да е положителен, ако знаем, че финансовият сектор с повече жени ще се представя по-добре. Виждаме, че професионалното израстване на жените е твърде бавно и може би наистина трябва да поставим стълбата и да ускорим този процес. Мога да приема целите, но не и това, че оставяме нещата да се случват от само себе си, защото в този случай процесът ще бъде твърде бавен, за да донесе ползи както за самите жени, така и за света.
Третата тема е свързана с цифровата индустрия. Кой е големият победител в тази криза? Това е именно цифровата икономика, в която жените тепърва предстои да извоюват своето място. Едва 10 % от собствениците и членовете на управителните съвети на компаниите от финтех индустрията са жени. И това задържа навлизането на жените в този сектор на икономиката. Международната финансова корпорация е направила много интересно изследване, което показва, че първите инвестиционни екипи във финтех индустрията се състоят основно от мъже. Второ, присъствието на жени увеличава многократно вероятността за отваряне на инвестиционни възможности за жени. Така че, ако искаме бъдещето да е такова, в което достъпът до финтех индустрията и развитието на предприемачеството на жените се стимулират, сега е моментът да подновим настоятелните си действия.
Бих искала да спомена и това, за което говори и Кристин, а именно нашата собствена отговорност. Ние безспорно трябва да даваме гласност на каузата за равенство на жените. Имах огромния късмет да застана начело на МВФ след Кристин. Тя изгради онова ясно разбиране, че понятието "womenomics" (икономика, която се прави от жени) е просто добра и по-напреднала икономика. Тя изгради мрежа от жени и аз съм изключително горда, Кристин, и очаквах с нетърпение този момент, за да ти докладвам. Тъй като именно ти успя да постигнеш съотношението 25 % жени директори - а вече сме почти 40 % (точната цифра е 37 % жени директори) - можем с увереност да твърдим, че постигнем равенство в редиците, защото продължаваме да надграждаме постигнатото от теб. Но най-важно е, че МВФ много активно ангажира членовете си за изграждането на капацитет във финансовите органи, в сферата на икономическата политика, особено в направления като основаното на пола бюджетиране, защото промяната на бюджетите е предпоставка за по-добро икономическо развитие.
През последната година на криза ние непрестанно настоявахме за възприемането на модела на основаното на пола бюджетиране, поради дълбоките белези, за които говорих, както и необходимостта да излезем от кризата по-силни. Проведохме обучение по основано на пола бюджетиране за 114 държави, като голяма част от него беше осъществена съвместно с Виенския институт. Само през изминалата 2020 година организирахме обучения в 58 държави и поемам отговорност в работата си да следим за спазването на принципите на този вид бюджетиране. Назначихме първия в историята на МВФ старши съветник по въпросите на равнопоставеността на половете, защото моментът за действие настъпи. Това е моментът, в който трябва не само да не допуснем връщане назад по отношение на равенството между половете, но и да направим крачка напред. И вярвам, че дискусиите ни днес и утре са правилният начин да се ангажираме по много решителен начин, за да направим това. Благодаря ти, Клер. Благодаря на всички.
Представителство на МВФ в България
/РВ/