Информационно табло на ЕС в областта на правосъдието за 2018 г.: ключовата роля на правосъдните системи за спазването на върховенството на закона и ценностите на ЕС

OT 16:16:31 28-05-2018
NS1614OT.007
Европейска комиися - пресслужба

Информационно табло на ЕС в областта на правосъдието за 2018 г.: ключовата роля на правосъдните системи за спазването на върховенството на закона и ценностите на ЕС


Брюксел, 28 май 2018 г.
Европейската комисия публикува днес Информационното табло на ЕС в областта на правосъдието за 2018 г., в което се прави сравнителен преглед на независимостта, качеството и ефикасността на правосъдните системи на държавите - членки на ЕС.
Чрез него тя помага на националните органи да подобрят ефективността на своите правосъдни системи.
"Изданието на Информационното табло на ЕС в областта на правосъдието за 2018 г. се публикува в момент, в който спазването на върховенството на закона е приоритет в програмата на ЕС. Без наличието на върховенство на закона демокрацията, гражданските права и доброто финансово управление на средствата от ЕС са изложени на опасност", заяви комисарят по въпросите на правосъдието, потребителите и равнопоставеността между половете Вера Йоурова. "Чрез информационното табло ние насърчаваме и даваме примери за успешни правосъдни реформи. Основният принцип при извършването на всяка такава реформа е, че няма върховенство на закона без високи европейски стандарти за независимостта на съдебните системи. Информационното табло проследява ключовите показатели и ще съдейства на държавите членки за прилагането на тези стандарти."
В Информационното табло за 2018 г., за разлика от предходните му издания, се съдържат повече подробности за показателите. В него се обръща по-голямо внимание на раздела за независимостта на съдебните системи, което е от значение за оценяването на прилагането на принципа за върховенството на закона. Работата на съдебните съвети, участието на изпълнителната власт и парламента в назначаването и освобождаването от длъжност на съдии и председатели на съдилища и организацията на прокуратурите са представени в по-големи подробности. За първи път Информационното табло съдържа също така данни за продължителността на производствата на всички съдебни инстанции.
Информационното табло е част от използвания от Комисията инструментариум за мониторинг на съдебните системи на държавите членки, заедно с европейския семестър, Рамката относно принципите на правовата държава, Механизма за сътрудничество и проверка и производствата за установяване на нарушения. Комисията също така смята, че за доброто финансово управление на предоставяните от ЕС средства от страна на държавите членки е необходима ефективна съдебна защита от независими съдилища. Поради това като част от многогодишната финансова рамка Комисията предложи нов механизъм във връзка с върховенството на закона. В съответния регламент се създава механизъм, чрез който Съюзът може да преустанови, намали или ограничи достъпа до финансиране от ЕС в случай на общи недостатъци, свързани с върховенството на закона, в дадена държава членка.
Основни констатации в изданието за 2018 г.:
- Независимост на съдебната власт: Усещането за независимост на съдебната власт сред представителите на бизнеса се е засилило или се е запазило непроменено в около две трети от държавите членки спрямо предишната година или от 2010 г. насам. В някои държави обаче това усещане е намаляло. И гражданите, и дружествата смятат, че намесата или натискът от страна на правителството и политиците е основната причина за липсата на независимост на съдилищата и съдиите. От новия показател относно организацията на прокуратурите става ясно, че е налице широко разпространена тенденция за по-независима прокуратура, а не за подчинена на изпълнителната власт или свързана с нея.
- Финансови ресурси за правосъдните системи: Като цяло общите държавни разходи за правосъдната система са се запазили непроменени в повечето държави членки, но са налице големи разлики между страните. Държавите членки използват най-вече исторически или действителни разходи, за да определят финансовите ресурси за правосъдните системи, вместо да разчитат на действителната натовареност или на исканията на съдилищата. Общо

16 държави членки са използвали средства от ЕС за подпомагане на правосъдните системи.
- Ефикасност на правосъдната система: В държавите членки, изправени пред предизвикателства, се наблюдават положителни развития, но в някои от тези държави гражданските и търговските производства продължават да бъдат прекалено дълги. Средната продължителност на първоинстанционните съдебни производства по дела за изпиране на пари достига една година в около половината от държавите членки. Тя може да достигне две или повече години в редица други държави членки.

Следващи стъпки

Констатациите в Информационното табло за 2018 г. бяха взети предвид при изготвянето на специфичната за всяка държава оценка в контекста на европейския семестър за 2018 г. и при предложенията за специфични за всяка държава препоръки, издадени от Европейската комисия на 23 май 2018 г. Препоръките относно политиката се обсъждат между държавите членки в Съвета. Лидерите на ЕС ги одобряват през юни, след което Съветът ги приема през юли. След това държавите отразяват препоръките в своите планове за реформи и в държавните бюджети за следващата година.

Контекст

Акцентът в Информационното табло се поставя основно върху спорните производства по граждански и търговски дела, както и върху административните дела, за да се помогне на държавите членки в усилията им за създаването на среда, която е по-благоприятна за инвестициите, бизнеса и гражданите. Информационното табло е съсредоточено върху трите основни елемента на всяка ефективна правосъдна система:
- Ефикасност: показатели за продължителността на производствата, дела на приключените производства и броя на висящите дела.
- Качество: показатели относно правната помощ, съдебните такси, обучението, наблюдението върху дейностите на съдилищата, бюджета и човешките ресурси.
- Независимост: показатели относно усещането за независимост на съдебната власт сред дружествата и широката общественост, както и относно гаранциите във връзка с независимостта на съдиите.
Подобряването на ефективността на националните правосъдни системи е утвърден приоритет на европейския семестър (годишния цикъл на ЕС за координиране на икономическите политики). Информационното табло на ЕС в областта на правосъдието помага на държавите членки да постигнат тази цел, като представя годишен сравнителен преглед на функционирането на националните правосъдни системи. Въз основа на предложение от Комисията Съветът отправи в рамките на европейския семестър за 2018 г. специфични препоръки за шест държави членки в тази област: Италия, Кипър, Португалия, Словакия и Хърватия.

За повече информация

Информационно табло в областта на правосъдието за 2018 г.
Резюме на Информационното табло в областта на правосъдието: Информационен документ
Въпроси и отговори
Анотирани графики с пълни данни
Проучване Евробарометър на тема "Усещането сред широката общественост за независимостта на националните правосъдни системи в ЕС"
Проучване Евробарометър на тема "Усещането сред дружествата за независимостта на националните правосъдни системи в ЕС"



/НС/