С форум и изложба Институтът по биоразнообразие и екосистемни изследвания на БАН отбелязва Mеждународния ден на биологичното разнообразие
OT 17:13:01 16-05-2018
AM1711OT.006
БАН - Институт по биоразнообразие и екосистемни изследвания
С форум и изложба Институтът по биоразнообразие
и екосистемни изследвания на БАН отбелязва
Mеждународния ден на биологичното разнообразие
София,16 май 2018 г. Институтът по биологично разнообразие и екосистемни изследвания на БАН (ИБЕИ-БАН) организира форум, посветен на Mеждународния ден на биологичното разнообразие 22 май.
Събитието под надслов "Екосистеми и екосистемни услуги" ще се проведе в Големия салон на БАН, ул. "15 ноември" номер 1. То е съпроводено и с изложба, която илюстрира основните резултати от проектите на ИБЕИ-БАН за оценка на екосистемните услуги. Биологичното разнообразие е превърнало Земята в уникално обитаемо място и има важно значение за обезпечаване благосъстоянието, прехраната и културната цялостност на хората. Така услугите, които екосистемите предоставят, играят ключова роля за оцеляването и благоденствието на човечеството.
Целта на форума е да очертае значението на оценката на екосистемните услуги за хората и устойчивото развитие, ролята на България в международната мрежа за дългосрочни екосистемни изследвания и възможностите за съвместна работа на научни, държавни, частни институции и НПО в областта на екосистемните услуги.
По повод събитието доц. д-р Анна Ганева, Директор на ИБЕИ-БАН каза: "ИБЕИ-БАН е водещ национален научен център за изследване и опазване на биоразнообразието и екосистемните услуги в България. В това свое качество институтът изпълнява мисия с голяма обществена значимост, която осъществяваме на базата на прагматичен подход и нови методики на изследване. В периода 2015-2017 г. работихме по няколко проекта за картиране и оценка на екосистемните услуги, предоставяни от екосистеми като влажни зони, водни тела (сладководни и морски), тревни, дюнни, скални екосистеми. Възложител беше Министерството на околната среда и водите (МОСВ), а финансирането е от националния бюджет и Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство."
Форумът "Екосистеми и екосистемни услуги" е съпътстващо събитие на европейската среща "Интегрирани европейски инфраструктури за дългосрочни екосистемни изследвания", която ще се проведе в София на 23-25 май 2018 г. Домакин е ИБЕИ-БАН, който е и член на мрежата за дългосрочни екосистемни изследвания.
ИБЕИ-БАН
Институтът по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН (ИБЕИ - БАН) е създаден на 1 юли 2010 г. след сливане на Института по зоология, Института по ботаника и Централната лаборатория по обща екология. В ИБЕИ - БАН се осъществяват значими научни изследвания от национален и наднационален мащаб в областта на теоретичните и приложните аспекти на екологията, биоразнообразието, опазването на околната среда и устойчивото ползване на биологичните ресурси. Институтът разполага и подготвя висококвалифицирани кадри в областта на ботаниката, микологията, зоологията, екологията, хидробиологията, паразитологията, консервационната биология, генетиката на околната среда, еволюционната биология и други сродни научни области, осигурява научна информация, оказва методична помощ на държавните институции и структурите на гражданското общество и представя страната в Европейското изследователско пространство в областите на своята компетентност. Институтът е оборудван със съвременна техника и лаборатории за провеждане на разнообразни флористични, фаунистични и екологични проучвания - химична, фитохимична, генетична, кариологична, биотехнологична, паразитологична, лаборатории по светлинна микроскопия и екологична микробиология, ГИС-център. Разполага с няколко изследователски полеви станции, разположени в Биосферен резерват "Сребърна", резерват "Калимок", Созопол, резерват "Атанасовско езеро", местността Беглика, Биосферен резерват "Парангалица", Плана планина. Научният състав на ИБЕИ наброява над 130 души.
Екосистеми и екосистемни услуги
Екосистемите са основните структурни единици, изграждащи окръжаващата ни природа. Те са дом на растенията, животните, гъбите, микроорганизмите - на всички живи същества на планетата. Когато екосистемите са здрави и функционират добре, те ни дават въздуха, който дишаме, водата, която пием и гледките, които радват очите ни. Екосистемите са източник на многобройни ползи за хората. Ползите, които хората получават от природата, се наричат екосистемни услуги.
Видове екосистемни услуги:
" Поддържащи: създаващи условията, необходими за осигуряването на всички останали екосистемни услуги - като почвообразуване например.
" Регулиращи: свързани със способността на екосистемите да регулират естествените природни процеси като климата или състоянието на водите.
" Материални: продуктите на екосистемите като храна, горива, влакна, билки, питейна вода.
" Културни: моралната и естетическа значимост на природата и на общуването на човека с нея (природни красоти и др.)
Международен ден на биологичното разнообразие 2018
Секретариатът на Конвенцията за биологично разнообразие (по която България е страна) приканва страните по Конвенцията да участват в 25-ата годишнина на Международния ден на биологичното разнообразие с организиране и провеждане на местни тържества на 22 май 2018 г. Темата на Международния ден на биологичното разнообразие за 2018 г. е "Празнуване на 25 години действие за биоразнообразие".
За повече информация :
ПР агенция ИнтерИмидж
Елвира Юрукова, office@interimage.bg; /02/ 865 05 86
ИБЕИ - БАН
Елена Семерджиева, elenasem1959@gmail.com, 0886 440 457
/АМ/