Изявление на върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността по случай Световния ден на свободата на печата, 3 май 2018

OT 15:22:31 02-05-2018
MI1520OT.012
ЕС - медии - изявление

Изявление на върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността по случай Световния ден на свободата
на печата, 3 май 2018


Днес отбелязваме Световния ден на свободата на печата при тежки за журналистиката обстоятелства. Свободата на изразяване и свободата на печата са застрашени навсякъде по света.

Нападенията срещу медии и журналисти са всъщност срещу демокрацията и свободата на всички нас. Отдаваме почит на всички журналисти в Европа и по света, загинали при изпълнение на служебните си задължения. Призоваваме всички държави да заклеймят насилието срещу журналисти, да вземат мерки за повишаване на безопасността на журналистите, като обърнат особено внимание на жените в тази професия, и да подведат под отговорност извършителите и подбудителите към насилие.

Европейският съюз е изграден върху ценностите на демокрацията, правата на човека и принципите на правовата държава, свободата и разнообразието на медиите, заложени в Хартата на основните права на ЕС. Свободата на печата е решаваща за утвърждаването на доброто управление, прозрачността и отчетността. Независимата журналистика е абсолютно необходима, за да бъдат държавите държани отговорни за действията си и за проследяване на демократичните процеси. Свободните, разнообразни и независими медии онлайн и офлайн са стълбовете на плуралистичното и отвореното общество, и носят голяма отговорност пред обществеността да осигурят проверени и точни новини.

Зачитането на свободата на изразяване присъства във всички политики и програми за развитие на ЕС. Законодателството, политиките и средствата на ЕС са изготвени така, че да укрепват свободата на медиите в Общността и да повишават прозрачността, достоверността и разнообразието на информацията онлайн. ЕС ще продължи да финансира конкретни проекти в трети държави, които повишават качеството на журналистиката, достъпа до обществена информация и свободата на изразяване.

В своите двустранни контакти с трети държави и на многостранни и регионални форуми ще продължаваме непрекъснато да осъждаме насилието срещу журналисти, да се обявяваме против всяко законодателство или политически натиск, които ограничават свободата на изразяване, и да предприемаме конкретни мерки за предотвратяване на нападенията срещу журналисти и блогъри, както и за ответни действия в случай на такива нападения, включително спешна помощ за правозащитници, изложени на опасност, понякога чрез промяна на местопребиваването им.

Днес потвърждаваме отново решимостта на ЕС да продължава да защитава и подкрепя свободата на убеждение и свободата на изразяване като права, които всеки трябва да може да упражнява навсякъде, въз основа на принципите на равенство, недискриминация и универсалност, чрез всички медии в ЕС и отвъд.

/МИМ/