Посолството на САЩ отпуска субсидия за създаването на пилотен дигитален регистър за предотвратяване на нелегалния трафик на български антики

Посолството на САЩ отпуска субсидия за създаването на пилотен дигитален регистър за предотвратяване на  нелегалния трафик на български антики

EZ 16:02:31 11-02-2022
PP1558EZ.015
посолство - САЩ - субсидия - антики

Посолството на САЩ отпуска субсидия за създаването на пилотен дигитален регистър за предотвратяване на
нелегалния трафик на български антики


София, 11 февруари (Константин Костов, БТА)
Посолството на САЩ обявява отпускането на субсидия за изпълнение на Споразумението за културно наследство (CPAIG) на стойност 80 000 щатски долара, съобщиха от посолството. Целта на финансовата помощ е създаването на пилотен дигитален регистър, чрез който да се предотврати нелегалният трафик на български антики.
Според условията на това финансиране Българската комисия "Фулбрайт" в партньорство с Фондацията "Балканско наследство", Главната дирекция "Национална полиция", Националния археологически музей към Българската академия на науките (БАН) и Регионалния исторически музей - Пазарджик, ще работят за предотвратяване на увеличаващия се риск от кражби на антики от българските музейни колекции.
Проектът носи името "Български музейни колекции в риск: дигитализация и опазване". Чрез него ще бъде създаден инструментариум за превенция на кражби, включващ: средства за оценка на риска за идентифициране на застрашени артефакти; система за споделяне на данни между музеите; и регистър на артефакти, които са били обект на трафик и са върнати в българските музеи. Върху създаването на тези инструменти ще работят различни експертни групи, които след това ще обучат музейните и полицейските служители в начините на прилагането им, допълват от посолството на САЩ.
"Приветствам връщането на този безценен артефакт в България. Оценявам високо усилията на правоприлагащите органи на Съединените щати и България, които направиха това възможно", заяви посланикът на САЩ в България Херо Мустафа във връзка с нелегално придобития шлем, върнат от американските власти в България, който датира от 400-300 г. пр. Хр. Посланикът допълва, че правителството на САЩ е силно ангажирано в работата със своите български партньори за защита и опазване на богатото минало на България в рамките на CPAIG, чрез Посланическия фонд за опазване на културното наследство и други програми.
Посредством различни програми, като Посланическия фонд за опазване на културното наследство, посолството на САЩ в България е подпомогнало с над 1.8 милиона лева запазването и защитата на някои от най-древните и застрашени културни забележителности в България.

/ПП/