Най-важното за пандемията от новия коронавирус през последната седмица
CV 11:24:01 20-08-2021
NS1122CV.004
Свят - коронавирус - седмица - обобщение
Най-важното за пандемията от
новия коронавирус през
последната седмица
София, 20 август /БТА/
Общият брой на регистрираните случаи на коронавирус по света от началото на пандемията достигна 210 милиона. Повече от 4,4 милиона от заразените са починали, а над 188 милиона вече са се възстановили, по данни на специализирания сайт "Уърлдомитър".
СВЯТ
През последната седмица пандемичната ситуация като цяло остава непроменена, като новите случаи на коронавирус са 4,570 милиона - с около 45 хиляди повече (+1 процент) от предходната. Починали са приблизително 67 500 души - с над 500 по-малко (-0,9 на сто) от предишния седемдневен период, сочат данните на Уърлдомитър.
Вчера новите случаи на коронавирус по света за едно денонощие, според официална информация, компилирана от Франс прес, са били повече от 678 хиляди срещу над 694 хиляди миналия четвъртък. Броят на починалите заразени е бил под 9800 при над 10 хиляди седмица по-рано, тоест и при двата показателя има леко подобрение.
При сравнение с миналия четвъртък Индонезия и Бразилия остават страните с най-много смъртни случаи за едно денонощие. Русия е била изместена от третото място от Мексико.
Съединените щати са най-тежко засегнатата от пандемията държава, като от дълго време държат първото място по най-много регистрирани заразени и починали. В мрачната статистика на смъртните случаи следват Бразилия, Индия, Мексико и Перу. По региони, най-сериозно пострадали са Латинска Америка и Карибите, втора е Европа, а трета - Азия. Перу си остава далеч напред на първо място по брой смъртни случаи на глава от населението пред Унгария, Босна, Чехия, Бразилия и Република Северна Македония.
Китай отказа на Световната здравна организация (СЗО) ново разследване на произхода на коронавируса, появил се в края на 2019 г., нито ще й предостави допълнителни данни.
В началото на лятото пандемичната ситуация се подобряваше, но тази тенденция беше прекъсната със забавянето на ваксинационните кампании по света срещу КОВИД-19 и разпространението на нови, по-силно заразни варианти като Делта на новия коронавирус, причиняващ това инфекциозно заболяване. На този фон СЗО разкритикува масовия стремеж на богатите държави да поставят трета доза ваксина на своите жители, като се аргументира, че няма научни данни, които да потвърждават тази нужда. От "морална и етична" гледна точка също не е добре тези страни да инжектират трета доза, "когато останалата част от света очаква първата си инжекция", каза освен това здравната агенция на ООН.
Да се ваксинираш е "акт на обич", заяви папа Франциск и призова всички вярващи да го направят.
Компанията Фейсбук (Facebook) от своя страна увери, че усилията й да насърчи ваксинацията срещу ковид дават резултат, на фона на критиките, че нейната социална мрежа, която е най-популярната света, играе роля за разпространението на дезинформация по въпроса. От Фейсбук се похвалиха, че от началото на годината в Съединените щати броят на хората, които не искат да се ваксинират, е намалял с 50 процента, а желаещите са се увеличили, например, с 35 на сто във Франция, с 25 процента в Индонезия и с 20 на сто в Нигерия.
ЕВРОПА
От днес Европейският съюз признава на реципрочна основа ваксинационните сертификати на Република Северна Македония, Турция и Украйна. Това ще улесни пътуването на техните граждани в ЕС.
ВЕЛИКОБРИТАНИЯ
В една от най-тежко засегнатите пандемията държави ограничителните мерки срещу разпространението на коронавируса почти отпаднаха успоредно с успеха на ваксинационната кампания. От понеделник хората в Англия, които са с две поставени дози ваксина, вече не трябва да се самоизолират след близък контакт с човек, дал положителна проба за коронавирус. Това правило вече се прилага и в останалите части от Обединеното кралство след оплакванията на бизнеса, че редица отрасли са заплашени от спиране поради недостиг на персонал. На фона на отпадането на рестрикциите броят на новите заразени за едно денонощие във Великобритания се увеличи с над 7 процента през последната седмица, а в сряда бе регистриран най-големият брой починали от март - 170. Смъртните случаи и пациентите в болница обаче са много по-малко, отколкото при аналогичен брой заразени на по-ранен етап от епидемията в страната.
ФРАНЦИЯ
Близо 215 хиляди души се включиха в протестите, продължаващи пета поредна събота, срещу санитарния пропуск, необходим за посещаване на ресторанти, кина, музеи, болници, търговски центрове и други обществени обекти. В понеделник списъкът с районите, където това удостоверение е изисквано, бе разширен чувствително, включвайки Париж и средиземноморски курорти. На този фон над две трети от 67-милионното население на Франция, включително повече от половината деца над 12-годишна възраст, вече са с поставена поне една доза ваксина. Броят на пациентите с коронавирус в интензивните отделения надхвърли 2000 за първи път от 14 юни, като вариантът Делта, предизвикал четвърта епидемична вълна поставя френската здравна система отново под напрежение.
ИСПАНИЯ
Над 70 процента от жителите на страната вече са с поставени две дози ваксина, а близо 83 на сто - поне с една. В началото на пандемията Испания бе една от най-тежко засегнатите европейски държави, но ситуацията в страната сега като цяла е стабилизирана - през последната седмица новите заразени са с около една четвърт по-малко от предходната. Вчера пък Висшият съд на Каталуния постанови да бъде отменен полицейският час заради ковид в Барселона и редица други общини в североизточната испанска област, като се аргументира, че изискваният минимален брой заразени е бил понижен не поради здравни основания, а от съображения, свързани със сигурността и опазването на обществения ред.
ЧЕХИЯ
Всички ученици в страната без тези, които вече са напълно ваксинирани срещу ковид, ще бъдат тествани за коронавирус преди началото на новата учебна година. Онези, които откажат, нямат да имат право да пеят в училище и да влизат в часовете по физическо възпитание и ще трябва да носят маска в учебните стаи. В началото на годината Чехия бе на първо място по брой смъртни случаи на глава от населението, но оттогава ситуацията се подобри чувствително и властите планират да смекчат още повече ограничителните мерки от 1 септември.
РУСИЯ
След две поредни денонощия на рекорден брой смъртни случаи за едно денонощие - съответно 815 в петък и 819 събота, - ситуацията се стабилизира на равнище от малко под 800. Броят на новозаразените, който достигна своя пик миналия месец с разпространението на варианта Делта и на фона на бавния напредък на ваксинационната кампания, също се понижи до ниво от малко над 20 хиляди за 24-часов период.
ИЗРАЕЛ
В страната, която може да се похвали с едно от най-напредналите ваксинационни кампании в целия свят, във вторник бе регистриран най-големият брой новозаразени от януари - над 8600. Тежко болните са близо 560 - пикова стойност от март. От около две седмици Израел се опитва да ограничи бързия ръст на новозаразените, като поставя на своите жители трета доза от ваксината на американската компания Пфайзер (Pfizer). Над 1 милион души вече са с трета инжекция, като кампанията бе разширена - първо с израелците, навършили 50 години, а от вчера - и с онези от 40 години нагоре и учителите - при условие че са минали поне пет месеца от поставянето на втората доза. По данни на израелското министерство на здравеопазването ефективността на ваксината на Пфайзер е намаляла чувствително от юни, когато вариантът Делта започна да се разпространява в страната. Според експерти обаче тази информация не е събрана по научен път. В сряда в Израел влязоха в сила нови ограничителни мерки, включително изискване за показване на санитарен пропуск за посещаване на хотели, ресторанти и храмове, където има повече от 50 вярващи едновременно.
ОАЕ
Абу Даби, второто по брой на населението емирство в състава на ОАЕ, вдигна вчера частичния локдаун, наложен миналия месец с цел овладяване на разпространението на нови варианти на коронавируса. В сряда новите случаи на коронавирус в Обединените арабски емирства бяха близо 1100 срещу около 2000 през юни и пик от почти 4000 през януари. Страната от Персийския залив, която е регионален бизнес и туристически център, е с една от най-напредналите ваксинационни кампании в света - близо три четвърти от населението на ОАЕ са напълно ваксинирани, а над 83 процента са поне с една доза.
ИНДИЯ
Министерството на здравеопазването на милиардната страна обяви във вторник, че за едно денонощие са били поставени рекордните 8,8 милиона ваксинни дози. Броят на новозаразените спадна до 25 хиляди - най-ниското равнище от 16 март. При все това Индия остава далеч от поставената цел да ваксинира пълнолетното си население до декември, за което ще е необходимо дотогава да бъдат поставяни по близо 10 милиона дози на денонощие - 46 процента от индийците, навършили 18 години, са с една поставена доза, а само 13 на сто са напълно ваксинирани.
ЯПОНИЯ
Правителството на страната, чиято столица прие наскоро летните олимпийски игри, а от вторник ще бъде домакин и на параолимпиадата, във вторник удължи до 12 септември изтичащото иначе в края на месеца извънредно положение в Токио и още шест префектури. Петата по рода си мярка в Япония от началото на пандемията покрива 60 процента от населението. В Токио новите заразени за денонощие остават близо до рекордните 5773 в петък, а в няколко други префектури бяха отчетени пикови стойности. Вчера бе съобщено за над 25 хиляди нови случая в цялата страна за 24-часов период - рекорд от началото на пандемията. На този фон броят на жителите на Япония с поне една поставена доза надхвърли в сряда 50 процента.
АВСТРАЛИЯ
Страната регистрира вчера рекордните над 750 случая на коронавирус за едно денонощие. Ситуацията е особено тревожна в най-многолюдния австралийски щат, Нов Южен Уелс, с повече от 681 новозаразени. Австралия, отдалечена държава в южната част на Тихия океан, постигна успехи в борбата срещу коронавируса поради изключително строгите мерки, които предприе, включително затварянето на границите. Голяма част от 25-милионното население на страната, включително жителите на мегаполисите Сидни и Мелбърн, обаче сега е в локдаун заради разпространението на варианта Делта и бавния напредък на ваксинационната кампания.
НОВА ЗЕЛАНДИЯ
Правителството наложи на 17 август локдаун поне до вторник в полунощ, след като в тази отдалечена страна, също в Южния Пасифик, бе установен първият случай на местно предаване на коронавируса от близо половин година. Огнището в Окланд се разрасна до десетки случаи, като властите смятат, че вирусът е бил привнесен от пътник от Сидни, Австралия. Днес бяха установени случаи в столицата Уелингтън, които според правителството имат връзка с огнището в Окланд.
САЩ
Във вторник смъртните случаи, свързани с коронавируса, в най-тежко засегнатата от пандемията държава надхвърлиха 1000 за първи път от март на фона на разпространението на варианта Делта в части от страната и бавния напредък на ваксинационната кампания. Властите обявиха, че на 20 септември в САЩ ще започне поставянето на трета доза ваксина. В понеделник Ню Йорк стана първият голям град в страната, където е необходимо удостоверение за ваксинация за посещаване на редица обекти и събития. В едноименния щат властите наредиха на здравните работници да се ваксинират. Президентът Джо Байдън обвърза получаването от старческите домове на финансиране по федералните здравни програми с ваксинирането на техните служители.
/Николай Станоев/
/НС/
NS1122CV.004
Свят - коронавирус - седмица - обобщение
Най-важното за пандемията от
новия коронавирус през
последната седмица
София, 20 август /БТА/
Общият брой на регистрираните случаи на коронавирус по света от началото на пандемията достигна 210 милиона. Повече от 4,4 милиона от заразените са починали, а над 188 милиона вече са се възстановили, по данни на специализирания сайт "Уърлдомитър".
СВЯТ
През последната седмица пандемичната ситуация като цяло остава непроменена, като новите случаи на коронавирус са 4,570 милиона - с около 45 хиляди повече (+1 процент) от предходната. Починали са приблизително 67 500 души - с над 500 по-малко (-0,9 на сто) от предишния седемдневен период, сочат данните на Уърлдомитър.
Вчера новите случаи на коронавирус по света за едно денонощие, според официална информация, компилирана от Франс прес, са били повече от 678 хиляди срещу над 694 хиляди миналия четвъртък. Броят на починалите заразени е бил под 9800 при над 10 хиляди седмица по-рано, тоест и при двата показателя има леко подобрение.
При сравнение с миналия четвъртък Индонезия и Бразилия остават страните с най-много смъртни случаи за едно денонощие. Русия е била изместена от третото място от Мексико.
Съединените щати са най-тежко засегнатата от пандемията държава, като от дълго време държат първото място по най-много регистрирани заразени и починали. В мрачната статистика на смъртните случаи следват Бразилия, Индия, Мексико и Перу. По региони, най-сериозно пострадали са Латинска Америка и Карибите, втора е Европа, а трета - Азия. Перу си остава далеч напред на първо място по брой смъртни случаи на глава от населението пред Унгария, Босна, Чехия, Бразилия и Република Северна Македония.
Китай отказа на Световната здравна организация (СЗО) ново разследване на произхода на коронавируса, появил се в края на 2019 г., нито ще й предостави допълнителни данни.
В началото на лятото пандемичната ситуация се подобряваше, но тази тенденция беше прекъсната със забавянето на ваксинационните кампании по света срещу КОВИД-19 и разпространението на нови, по-силно заразни варианти като Делта на новия коронавирус, причиняващ това инфекциозно заболяване. На този фон СЗО разкритикува масовия стремеж на богатите държави да поставят трета доза ваксина на своите жители, като се аргументира, че няма научни данни, които да потвърждават тази нужда. От "морална и етична" гледна точка също не е добре тези страни да инжектират трета доза, "когато останалата част от света очаква първата си инжекция", каза освен това здравната агенция на ООН.
Да се ваксинираш е "акт на обич", заяви папа Франциск и призова всички вярващи да го направят.
Компанията Фейсбук (Facebook) от своя страна увери, че усилията й да насърчи ваксинацията срещу ковид дават резултат, на фона на критиките, че нейната социална мрежа, която е най-популярната света, играе роля за разпространението на дезинформация по въпроса. От Фейсбук се похвалиха, че от началото на годината в Съединените щати броят на хората, които не искат да се ваксинират, е намалял с 50 процента, а желаещите са се увеличили, например, с 35 на сто във Франция, с 25 процента в Индонезия и с 20 на сто в Нигерия.
ЕВРОПА
От днес Европейският съюз признава на реципрочна основа ваксинационните сертификати на Република Северна Македония, Турция и Украйна. Това ще улесни пътуването на техните граждани в ЕС.
ВЕЛИКОБРИТАНИЯ
В една от най-тежко засегнатите пандемията държави ограничителните мерки срещу разпространението на коронавируса почти отпаднаха успоредно с успеха на ваксинационната кампания. От понеделник хората в Англия, които са с две поставени дози ваксина, вече не трябва да се самоизолират след близък контакт с човек, дал положителна проба за коронавирус. Това правило вече се прилага и в останалите части от Обединеното кралство след оплакванията на бизнеса, че редица отрасли са заплашени от спиране поради недостиг на персонал. На фона на отпадането на рестрикциите броят на новите заразени за едно денонощие във Великобритания се увеличи с над 7 процента през последната седмица, а в сряда бе регистриран най-големият брой починали от март - 170. Смъртните случаи и пациентите в болница обаче са много по-малко, отколкото при аналогичен брой заразени на по-ранен етап от епидемията в страната.
ФРАНЦИЯ
Близо 215 хиляди души се включиха в протестите, продължаващи пета поредна събота, срещу санитарния пропуск, необходим за посещаване на ресторанти, кина, музеи, болници, търговски центрове и други обществени обекти. В понеделник списъкът с районите, където това удостоверение е изисквано, бе разширен чувствително, включвайки Париж и средиземноморски курорти. На този фон над две трети от 67-милионното население на Франция, включително повече от половината деца над 12-годишна възраст, вече са с поставена поне една доза ваксина. Броят на пациентите с коронавирус в интензивните отделения надхвърли 2000 за първи път от 14 юни, като вариантът Делта, предизвикал четвърта епидемична вълна поставя френската здравна система отново под напрежение.
ИСПАНИЯ
Над 70 процента от жителите на страната вече са с поставени две дози ваксина, а близо 83 на сто - поне с една. В началото на пандемията Испания бе една от най-тежко засегнатите европейски държави, но ситуацията в страната сега като цяла е стабилизирана - през последната седмица новите заразени са с около една четвърт по-малко от предходната. Вчера пък Висшият съд на Каталуния постанови да бъде отменен полицейският час заради ковид в Барселона и редица други общини в североизточната испанска област, като се аргументира, че изискваният минимален брой заразени е бил понижен не поради здравни основания, а от съображения, свързани със сигурността и опазването на обществения ред.
ЧЕХИЯ
Всички ученици в страната без тези, които вече са напълно ваксинирани срещу ковид, ще бъдат тествани за коронавирус преди началото на новата учебна година. Онези, които откажат, нямат да имат право да пеят в училище и да влизат в часовете по физическо възпитание и ще трябва да носят маска в учебните стаи. В началото на годината Чехия бе на първо място по брой смъртни случаи на глава от населението, но оттогава ситуацията се подобри чувствително и властите планират да смекчат още повече ограничителните мерки от 1 септември.
РУСИЯ
След две поредни денонощия на рекорден брой смъртни случаи за едно денонощие - съответно 815 в петък и 819 събота, - ситуацията се стабилизира на равнище от малко под 800. Броят на новозаразените, който достигна своя пик миналия месец с разпространението на варианта Делта и на фона на бавния напредък на ваксинационната кампания, също се понижи до ниво от малко над 20 хиляди за 24-часов период.
ИЗРАЕЛ
В страната, която може да се похвали с едно от най-напредналите ваксинационни кампании в целия свят, във вторник бе регистриран най-големият брой новозаразени от януари - над 8600. Тежко болните са близо 560 - пикова стойност от март. От около две седмици Израел се опитва да ограничи бързия ръст на новозаразените, като поставя на своите жители трета доза от ваксината на американската компания Пфайзер (Pfizer). Над 1 милион души вече са с трета инжекция, като кампанията бе разширена - първо с израелците, навършили 50 години, а от вчера - и с онези от 40 години нагоре и учителите - при условие че са минали поне пет месеца от поставянето на втората доза. По данни на израелското министерство на здравеопазването ефективността на ваксината на Пфайзер е намаляла чувствително от юни, когато вариантът Делта започна да се разпространява в страната. Според експерти обаче тази информация не е събрана по научен път. В сряда в Израел влязоха в сила нови ограничителни мерки, включително изискване за показване на санитарен пропуск за посещаване на хотели, ресторанти и храмове, където има повече от 50 вярващи едновременно.
ОАЕ
Абу Даби, второто по брой на населението емирство в състава на ОАЕ, вдигна вчера частичния локдаун, наложен миналия месец с цел овладяване на разпространението на нови варианти на коронавируса. В сряда новите случаи на коронавирус в Обединените арабски емирства бяха близо 1100 срещу около 2000 през юни и пик от почти 4000 през януари. Страната от Персийския залив, която е регионален бизнес и туристически център, е с една от най-напредналите ваксинационни кампании в света - близо три четвърти от населението на ОАЕ са напълно ваксинирани, а над 83 процента са поне с една доза.
ИНДИЯ
Министерството на здравеопазването на милиардната страна обяви във вторник, че за едно денонощие са били поставени рекордните 8,8 милиона ваксинни дози. Броят на новозаразените спадна до 25 хиляди - най-ниското равнище от 16 март. При все това Индия остава далеч от поставената цел да ваксинира пълнолетното си население до декември, за което ще е необходимо дотогава да бъдат поставяни по близо 10 милиона дози на денонощие - 46 процента от индийците, навършили 18 години, са с една поставена доза, а само 13 на сто са напълно ваксинирани.
ЯПОНИЯ
Правителството на страната, чиято столица прие наскоро летните олимпийски игри, а от вторник ще бъде домакин и на параолимпиадата, във вторник удължи до 12 септември изтичащото иначе в края на месеца извънредно положение в Токио и още шест префектури. Петата по рода си мярка в Япония от началото на пандемията покрива 60 процента от населението. В Токио новите заразени за денонощие остават близо до рекордните 5773 в петък, а в няколко други префектури бяха отчетени пикови стойности. Вчера бе съобщено за над 25 хиляди нови случая в цялата страна за 24-часов период - рекорд от началото на пандемията. На този фон броят на жителите на Япония с поне една поставена доза надхвърли в сряда 50 процента.
АВСТРАЛИЯ
Страната регистрира вчера рекордните над 750 случая на коронавирус за едно денонощие. Ситуацията е особено тревожна в най-многолюдния австралийски щат, Нов Южен Уелс, с повече от 681 новозаразени. Австралия, отдалечена държава в южната част на Тихия океан, постигна успехи в борбата срещу коронавируса поради изключително строгите мерки, които предприе, включително затварянето на границите. Голяма част от 25-милионното население на страната, включително жителите на мегаполисите Сидни и Мелбърн, обаче сега е в локдаун заради разпространението на варианта Делта и бавния напредък на ваксинационната кампания.
НОВА ЗЕЛАНДИЯ
Правителството наложи на 17 август локдаун поне до вторник в полунощ, след като в тази отдалечена страна, също в Южния Пасифик, бе установен първият случай на местно предаване на коронавируса от близо половин година. Огнището в Окланд се разрасна до десетки случаи, като властите смятат, че вирусът е бил привнесен от пътник от Сидни, Австралия. Днес бяха установени случаи в столицата Уелингтън, които според правителството имат връзка с огнището в Окланд.
САЩ
Във вторник смъртните случаи, свързани с коронавируса, в най-тежко засегнатата от пандемията държава надхвърлиха 1000 за първи път от март на фона на разпространението на варианта Делта в части от страната и бавния напредък на ваксинационната кампания. Властите обявиха, че на 20 септември в САЩ ще започне поставянето на трета доза ваксина. В понеделник Ню Йорк стана първият голям град в страната, където е необходимо удостоверение за ваксинация за посещаване на редица обекти и събития. В едноименния щат властите наредиха на здравните работници да се ваксинират. Президентът Джо Байдън обвърза получаването от старческите домове на финансиране по федералните здравни програми с ваксинирането на техните служители.
/Николай Станоев/
/НС/