Лекарка в Мексико все още не се е възстановила от алергична реакция след ваксина срещу Ковид-19

CV 16:44:01 07-01-2021
AK1641CV.005
Ковид - Мексико, САЩ

Лекарка в Мексико все още
не се е възстановила от алергична
реакция след ваксина срещу Ковид-19


Мексико, 7 януари /БТА/
Лекарка в Мексико, която получи тежка алергична реакция след имунизация с ваксината на "Пфайзер" и "Бионтех" срещу Ковид-19 остава в болница и все още не е възстановила мускулната си сила, съобщи Ройтерс, като цитира здравните власти в страната.
Специалистката по вътрешни болести на 32 години е била ваксинирана на 30 декември, в следващите дни е получила няколко припадъка и е на лечение в специализирана болница.
Първоначалната диагноза е енцефаломиелит - възпаление на главния и на гръбначния мозък, съобщиха от здравното министерство и уточниха, че лекарката страда от алергии.
Тя се е повлияла добре от лечението, не е получавала повече припадъци и е възстановила частично мускулната сила.
"Днес тя успя да седне и вероятно ще може да бъде изписана в следващите дни", съобщи на пресконференция в сряда директорът на мексиканския осигурителен институт Виктор Бория.
Американските центрове за контрол и профилактика на заболяванията съобщи, че наблюдава внимателно алергичните реакции към ваксините срещу новия коронавирус на "Пфайзер" и на "Модерна" и призова хората със сериозни реакции да не приемат втората доза от ваксините.
Изследване, публикувано в сряда в седмичния доклад на Центровете за смъртните случаи и заболяванията за периода от 14 декември до 23 декември миналата година, установи 21 случая на анафилактичен шок след поставянето на 1 893 360 дози от ваксината на "Пфайзер"/"Бионтех".
Лекарите изследват дали припадъците и мускулната слабост на интернистката от Мексико са свързани с ваксината срещу Ковид-19 или с предишни състояния. От министерството съобщиха, че от клиничните изпитания няма данни някой да е получил мозъчно възпаление след прием на ваксината.
От "Пфайзер" казаха, че знаят за проучването на случая в Мексико и се ангажираха да продължат да сътрудничат "с всякаква информация, която бъде изискана от нас". Ваксинацията в Мексико започна преди Коледа сред лекарите и медицинския персонал. /Антоанета Маркова/

/АКМ/