В Словения нараства броят на безработните заради епидемията от Ковид-19
CV 10:59:31 07-01-2021
SG1057CV.009
Словения - безработица
В Словения нараства броят на безработните
заради епидемията от
Ковид-19
Любляна, 7 януари /БТА/
Епидемията от Ковид-19 остави следа на словенския пазар на труда. В Агенцията по заетостта в края на декември 2020 година бяха 87 283 безработни, което е с 15,9 процента повече на годишно ниво, съобщава белградският вестник "Политика".
Словенската агенция по заетостта съобщи, че през декември е имало 7735 души, които отново са се регистрирали като безработни, докато 2913 души са намерили работа. Една от причините за скока на безработицата е фактът, че се увеличават хората, на които не са подновени срочните трудови договори, които са били 4237 от общия брой на новорегистрираните безработни през декември, обясняват от Агенцията по заетостта.
Броят на новорегистрираните търсещи работа е нараснал миналия месец с 5,2 процента в сравнение с ноември, докато броят на намерилите работа е спаднал с 36,5 процента на месечно ниво. Броят на регистрираните безработни в края на 2020 година е спаднал с 3,7 процента в сравнение с края на ноември.
Агенцията по заетостта отбелязва, че ръстът на безработицата би бил още по-голям, ако правителството не бе приело съответни мерки, включително субсидирано наемане на работа и субсидирано намалено работно време. През цялата 2020 г. в Агенцията по заетостта са се регистрирали 98 244 лица, което е с 31,3 процента повече от предишната година.
Според най-новите достъпни данни /от октомври 2020 година/ активното словенско население възлиза на 890 542 души, а нивото на регистрираната безработица е 8,6 процента или с 1,2 процента повече от октомври 2019 година, отбелязва белградският вестник "Политика".
/Светла Митева/
/СГ/
SG1057CV.009
Словения - безработица
В Словения нараства броят на безработните
заради епидемията от
Ковид-19
Любляна, 7 януари /БТА/
Епидемията от Ковид-19 остави следа на словенския пазар на труда. В Агенцията по заетостта в края на декември 2020 година бяха 87 283 безработни, което е с 15,9 процента повече на годишно ниво, съобщава белградският вестник "Политика".
Словенската агенция по заетостта съобщи, че през декември е имало 7735 души, които отново са се регистрирали като безработни, докато 2913 души са намерили работа. Една от причините за скока на безработицата е фактът, че се увеличават хората, на които не са подновени срочните трудови договори, които са били 4237 от общия брой на новорегистрираните безработни през декември, обясняват от Агенцията по заетостта.
Броят на новорегистрираните търсещи работа е нараснал миналия месец с 5,2 процента в сравнение с ноември, докато броят на намерилите работа е спаднал с 36,5 процента на месечно ниво. Броят на регистрираните безработни в края на 2020 година е спаднал с 3,7 процента в сравнение с края на ноември.
Агенцията по заетостта отбелязва, че ръстът на безработицата би бил още по-голям, ако правителството не бе приело съответни мерки, включително субсидирано наемане на работа и субсидирано намалено работно време. През цялата 2020 г. в Агенцията по заетостта са се регистрирали 98 244 лица, което е с 31,3 процента повече от предишната година.
Според най-новите достъпни данни /от октомври 2020 година/ активното словенско население възлиза на 890 542 души, а нивото на регистрираната безработица е 8,6 процента или с 1,2 процента повече от октомври 2019 година, отбелязва белградският вестник "Политика".
/Светла Митева/
/СГ/

EUR 1.9558
USD 1.7284
CHF 1.8677