В Белгия 26 обитатели на старчески дом починаха от КОВИД-19 след тържество

CV 16:39:02 31-12-2020
GG1636CV.003
Белгия - коронавирус - старчески дом - тържество - починали

В Белгия 26 обитатели на старчески дом починаха от КОВИД-19 след тържество


Брюксел, 31 декември /БТА/
Двайсет и седем обитатели на старчески дом в Белгия починаха от КОВИД-19 след посещение на човек, дегизиран като Дядо Коледа, който не е знаел, че е заразен с коронавируса, съобщиха днес местните фламандски власти и социалното заведение, цитирани от Франс прес.
В дома за стари хора "Хемелрик" в град Мол, провинция Антверпен, който в началото на месеца е имал 169 обитатели, в момента са отчетени 85 заразени с КОВИД-19 обитатели и 40 души с коронавирус сред персонала, заяви пред АФП служител на дома, който пожела да остане анонимен.
Огнището на заразата пламнало няколко дни след посещението на 5 декември на преоблечения като Дядо Коледа човек, който е дал положителен тест за коронавируса по-късно.
Вирусологът Марк ван Ранст, един от най-известните белгийски експерти по въпросите на пандемията, заяви на 25 декември, че повечето от заразените обитатели на старческия дом са се заразили "от един и същ човек".
Говорителят на фламандската Агенция за социални грижи и здравеопазване Жорис Моненс каза, че няма "никаква сигурност", че човекът, преоблечен като Дядо Коледа, е източникът на заразата.
Все още не е извършено разследване на случая, отбелязва АФП.
/Алексей Маргоевски/

/ГГ/