Краткосрочни мерки за подобряване на нормативната среда за дейност за местно самоуправление предлагат общините от Ловешка област

Краткосрочни мерки за подобряване на нормативната среда за дейност за местно самоуправление предлагат общините от Ловешка област

BOBSTH 13:38:00 30-09-2013
MM1337BO.014
Ловеч - Ден на диалога - проблеми

Краткосрочни мерки за подобряване
на нормативната среда за дейност за местно самоуправление
предлагат общините от Ловешка област


Ловеч, 30 септември /Даниела Балабанова, БТА/
Краткосрочни мерки за подобряване на нормативната среда за
дейност за местно самоуправление предлагат общините от Ловешка
област. Те бяха откроени на днешния Ден на диалога между
централната и изпълнителна власт, състоял са в Ловеч. Форумът се
организира от Националното сдружение на общините.
Общините настояват на първо място за подобряване механизмите
за консултиране с тях в нормотворческия процес. "Считаме, че
общините стоят като статист в този законотворчески процес.
Националното сдружение се включва в него, когато вече е късно да
се правят законодателни промени", заяви кметът на община Троян
Донка Михайлова. Тя допълни, че трябва да има промяна и в
механизма за оценката за въздействие, която се прави на ниво
държава и държавен бюджет. Никой не прави оценка за въздействие
върху общинските бюджети, считат още представителите на
общините. Според тях е необходимо също да се преустановят
практиките на законово възлагане на несвойствени функции на
общините на остатъчен принцип без финансов ресурс, както и да се
разширят възможностите на общините да обжалват актове,
ограничаващи сферата на местното самоуправление.
Участници в срещата бяха също парламентарният секретар на
Националното сдружение на общините Благой Станчев, народни
представители от региона, областният управител Милко Недялков,
кметове и общински съветници от всички общини в областта,
представители на граждански организации и медии. Символичен
домакин бе кметът на община Ловеч Минчо Казанджиев.


/ММ/