Акушерството е професия с много емоция, напрежение и е нужна отдаденост, смята акушерката Румяна Лазарова

BOBSTH 10:13:31 21-01-2022
RZ1010BO.001
Троян - Бабинден - акушерка - интервю

Акушерството е професия с много емоция, напрежение и е нужна отдаденост, смята акушерката Румяна Лазарова


Ловеч, 21 януари /Даниела Балабанова, БТА/
Акушерството е професия, която ти дава много емоция и напрежение, необходима е отдаденост и да я обичаш. Това каза в интервю за БТА старшата акушерка Румяна Лазарова в Отделението по акушерство и гинекология в МБАЛ - Троян, по повод днешния празник Бабинден по стар стил.
От три години тя е пенсионер, но се е наложило пак да се върне на работа в троянската болница. За всичките си години трудов стаж казва, че не би забравила удоволствието от работата си. "За нас първият плач е нещо много красиво, хубаво, а най-голямата емоция е срещата на майката с бебето", каза Лазарова.
А за тази среща троянската болница е предпочитана от родилки дори извън Ловешка област. През миналата година там са се родили 243 здрави бебета. От тях по-малко от половината са от Троянско, останалите са от съседни общини, като има и от други области - София, Габрово, Велико Търново, Стара Загора.
"Ние ги привличаме с наличието на професионалисти, най-вече с началника на отделението, който е перфектен лекар, гинеколог и акушер д-р Марин Василев. Те търсят обслужване, базата ни е много добра. При нас и следродовият период протича бързо. Големи грижи се полагат за новородените, да могат майките да ги закърмят, което е много важно за самите деца. Професионализъм и отношение - това е", категорична е старшата акушерка.
Тя посочи още, че в сравнение с 2020 г. има намаление на раждаемостта с 50 бебета. От началото на тази година са проплакали 15 новородени.
Според акушерката по-малката раждаемост се дължи на общата ситуация в държавата. "Винаги Троян е бил с отрицателен прираст, но досега запазвахме тенденцията за брой раждания. Тази година младите хора не са в страната, много болни има, епидемията също оказва влияние", каза Румяна Лазарова.
По думите й обаче има и радостни тенденции - няколко млади семейства, с финансова възможност, имат трето дете. През годината са се родили и една двойка близнаци - момче и момиче.
Момчетата имат превес над момичетата през миналата година, като са се родили с 21 повече.
Както и в другите родилни отделения в страната и в троянското има 15-17 годишни родилки. Горната възрастова граница е 42 години, каза акушерката.
По думите й с цезарови сечения са родили 32 процента от майките или 79. Броят им се задържа спрямо годините назад. "Причините винаги са няколко, най-вече се щади и се пази животът на бебето. Причината за завършване на раждането с цезарово сечение е реакцията на бебето - продължително раждане, невъзможност да се роди по нормален път", обясни специалистът.
Тя добави, че има и такива жени, които без медицинска причина решават да родят по този начин, но все пак преди всичко е важна преценката на лекаря.
Според акушерката нормалното раждане е по-добрият вариант, за да може майката да се възстанови по-бързо.
Грижите и задълженията по време на пандемията са се увеличи от страна на екипа на отделението. Не се допуска пациент преди да му се направи тест за COVID-19. "Обособили сме приемна стая, която е до входа на отделението и имаме възможност по всяко време на денонощието да се направи тест", посочи Лазарова.
До момента са имали само една родилка с доказан COVID-19.
Основен проблем за отделението е, че персоналът не е достатъчен за този обем работа. В момента екипът се състои от пет акушерки, един медицински секретар, шест санитари и четирима лекари.
"Не мисля, че има млади хора, които искат да учат за акушерки. Професията ни доста се обезличи. Младите търсят реализация на друго място. Има такива, които са учили и завършват за акушерки, но след това се преквалифицират и не работят по професията", коментира старшата акушерка.
Според нея заплащането е малко, а отговорността в работата голяма. Изисква се, освен да са подготвени теоретично, да имат и много практически знания, умения за работа в екип. Не се става акушерка за една година, трябва време, категорична е Лазарова.
За днешния празник пожелава на своите колеги да са здрави, да успяват да преживяват всички емоции около работата си. Дано младите хора да чуват за тази професия и да поискат да я работят, добави Румяна Лазарова.

/РЗ/