С камбанен звън и изпълнение на химна на България в Сливен бе честван 3 март

С камбанен звън и изпълнение на химна на България в Сливен бе честван 3 март

BOBSTH 14:10:31 03-03-2021
GI1409BO.043
Сливен - 3 март - честване

С камбанен звън и изпълнение на химна на България в Сливен бе честван 3 март


Сливен, 3 март /Велина Василева, БТА/
С камбанен звън от всички православни църкви и изпълнение на химна на България, прозвучал в 12 часа от Градския часовник в Сливен, започна честването на Националния празник 3 март.
В Катедрален храм "Свети Димитър" бе отслужен благодарствен молебен за здраве и добруване на българския народ от Сливенския митрополит Иоаникий.
"В този паметен за нас ден, изразяваме благодарност към всички воини, паднали за свободата на Родината и към всички наши сънародници, участвали в Българското опълчение. Тези, които воюваха за сбъдването на всеобщата мечта, много преди Руско-турската освободителна война", заяви по повод годишнината кметът Стефан Радев. В поздравителен адрес областният управител Чавдар Божурски заяви, че "Трети март е скъпа за всеки българин дата. Освобождението винаги е било символ на голяма сила - силата на народа ни да заживее самостоятелен живот. Преди 143 години държавата ни възкръсва отново, с усилията на предците ни тя се превръща в лидер на Балканите и става част от европейския свят. Това не би било възможно без саможертвата на руските воини и воините от много други държави, без святото дело на нашите възрожденци, хайдути, революционери и будители. Поклон пред паметта им!"
Заради повишената заболеваемост от COVID-19 и необходимостта от спазване на противоепидемични мерки, тази година не се състоя тържествена церемония на централния градски площад.
В празничния ден, ученици от гимназиите "Добри Чинтулов", "Захарий Стоянов" и училище "Пейо Яворов", осигуряват почетен караул на паметника на Хаджи Димитър и сливенските възрожденци.
Илюминации от Хамам баир ще започнат от 20 ч.




/ГИ/