В сливенски села по Еньовден правели ритуал за примамване на чуждото плодородие от нивите

В сливенски села по Еньовден правели ритуал за примамване на чуждото плодородие от нивите

BOBSTH 14:51:31 24-06-2020
MM1450BO.033
Сливен - Еньовден - традиции

В сливенски села по Еньовден правели ритуал за примамване на чуждото плодородие от нивите


Сливен, 24 юни /Велина Василева, БТА/
В сливенски села по Еньовден правели ритуал за примамване на чуждото плодородие от нивите. Това показва проучване на Фондация "Обществен дарителски фонд-Сливен", свързано с календарните празници в Сливенския край, съобщиха от ОДФ.
В Старо село се миели с вода, в която са били натопени еньовски билки, защото вярвали, че тази вода има голяма лечебна сила. Характерно за празника е и обирането на плодородието от чуждите ниви или добитък от жени, наречени бродници или магьосници. Те отивали преди изгрев слънце в чуждите ниви, събличали се голи и се търкаляли в най-изкласилата част, за да съберат росата, откъсвали най-големите класове и после принасяли в своите ниви плодородието. За да предотвратят кражбата, мъжете спели по нивите си. В същото село срещу Еньовден отрязвали брадите на козите, за да не вземат бродниците млякото им.
В село Ичера жените свивали от набраните билки еньовски венец и се провирали през него за здраве и дълголетие. Всички се къпели в реката против лоши болести, защото и слънцето се къпело там на този ден. В Трапоклово правели толкова китки, колкото били хората в семейството, наричали ги и ги оставяли през нощта на покрива. Сутринта по свежестта на китките гадаели за здравето на всеки. Еньовденските китки изсушавали и прибирали за илач, ако стане нужда, през годината. В селата Катунище, Драгоданово и Бяла режели джоджен /гюзум/, връзвали го на китки и го изсушавали за илач. В Градец рано сутринта ходели за дърва на висок баир, откъдето само праведният човек можел да види как слънцето играе. В Кипилово момите правели наричане на пръстените, както на Васильовден. В Омарчево на този ден човек си гледал сянката - ако е с глава - ще живее, ако не - ще умре. Вярвало се, че кукувицата кука до Еньовден, а после занемява.



/ММ/