Книгата "Тайните на нос Емине", в която са публикувани резултатите от археологическите проучвания в района, ще бъде представена в Бургас

BOBSTH 12:55:01 22-06-2020
GI1253BO.001
Бургас - книга - представяне
Книгата "Тайните на нос Емине", в която са публикувани резултатите от археологическите проучвания в района, ще бъде представена в Бургас
Бургас, 22 юни /Галя Тенева, БТА/
За първи път пред публика в Бургас ще бъде представена книгата на проф. Иван Христов "Тайните на нос Емине", в която са публикувани резултатите от археологическите проучвания в района в периода 2017-2019 година. В изданието има подробно описание на изследванията на късноантичната и средновековна крепост, която някога се е издигала на черноморския нос Емине. Това съобщиха от Регионалния исторически музей в Бургас.
В книгата акцент е поставен върху всички локализирани археологически паметници в землището на село Емона и контактната зона с други населени места в близост до черноморския бряг. С това изследване авторът е направил опит да запълни така нареченото "бяло петно" в археологическата карта на част от западния понт - зоната между Свети Влас на изток - североизток до нос Кочан - Крепост "Херкуленте" и от черноморския бряг на север до трасето на пътя през Поморийския проход.
Под термина "бяло петно" се има предвид територия останала слабо и несистематично изследвана от археолози и историци. Липсата на систематичност в проучванията проличава в периодите на дълго игнориране на територията от изследователите, предвид наличието на действаща военна зона в землището на село Емона, сравнително трудния терен за обхождания и невъзможността да се провеждат археологически разкопки на нос Емине до пролетта на 2019 година.
Проф. Иван Христов Христов е историк и археолог, заместник-директор на Националния исторически музей от 2007 година насам. Автор на множество научни публикации, свързани с проучването и опазването на Световното културно наследство. През 2011 година, след дълго прекъсване, проф. Христов възстановява подводните археологически проучвания в акваторията на Созопол, залива Вромос, остров "Свети Тома" и др. Той е бил ръководител на множество археологическите проучвания, сред които светилищата Белинташ в Родопите, Одриската царска резиденция на връх Кози грамади в Средна гора, Четиньова могила до село Старосел, Хисарско, крепостите Акра и Хрисосотира до Черноморец, светилището на тракийския конник до село Лешница, Ловешко и др.
/ГИ/