Три експозиции, посветени на жените, традициите и децата, са подредени в Историческия музей в Разлог

Три експозиции, посветени на жените, традициите и децата, са подредени в Историческия музей в Разлог

BOBSTH 09:10:31 20-06-2020
IS0909BO.002
Разлог - музей - експозиции

Три експозиции, посветени на жените, традициите и децата, са подредени в Историческия музей в Разлог


Разлог, 20 юни /Десислава Велкова, БТА/
Три нови изложби могат да се разгледат в Историческия музей в Разлог. Вратите на старата възрожденска къща "Никола Парапунов", превърната в музей на местната история и традиции, отново са отворени за посетители.
На площада пред музея, още преди посетителят да е прекрачил прага му, го посреща пъстротата на снимки от местни празници, подредени в изложба. В нея е показана красотата на разложанките - деца, моми, майки и баби. Фотографиите са дело на Петър Петров, а снимките са подредени в пана, разказа директорът на музея Христина Манова. Самите пана са изработени от дърво - красиви и тежки, окичени с шарените топчета, които местните наричат "пушета". Фотографиите са запечатали моменти от съвременни празници, на които всички местни жени и деца, пременени в носии, се хващат на хоро.
Прекрачи ли прага на дървените порти на къща-музей "Никола Парапунов", посетителят остава с усещането, че е попаднал в миналото. Една стъпка - от улицата до музея, пренася от модерния свят във възрожденския. Къщата е архитектурен тип разложко-чепинска, братова, както ги наричат тук, разказа Христина Манова. Този тип къщи са наследник на така наречените "симетрични къщи" в Пловдив от втората половина на деветнадесети век. Дворът е огрят от топлите лъчи на времето, под чардака са оставени стари предмети, които оставят усещането, че господарят на дома току-що се е завърнал от полска работа, или е бил на път с каруцата и коня.
Изложбата, подредена в първата зала на музея, изцяло допълва семплата атмосфера на спокойствие. В експозицията "Живата традиция - ръкоделия на жени от Крапата махала" са показани бродерии и плетива, изработени от четири местни жени. Красиви кошули, мънистени коланчета за носии, бродирани карета, плетива могат да се видят по стените на стаята. Те са дело на четири местни жени - Зорка Лачина, д-р Бойка Чаканьова, Веска Жегова и Силвия Попова. И четирите са вече пенсионирани, а сега, когато имат повече свободно време, са се отдали на ръкоделие. Всяка една от тях е усвоила това умение в младините си, наследено от по-възрастните жени. Изложбата показва трудолюбието, с което се отличава разложката жена, разказаха те. С красивите модели, създадени от тях самите, искат и да породят желание в младите жени и момичета към плетенето и бродирането.
"Преди години нямаше бутици, нямаше ги тези хубави неща, които се виждат сега на витрините, всичко това се правеше на ръка. Всяка домакиня работеше от вкъщи - бродирани покривчици, тъкани от нея, плетене на одеяла, всичко това е традиция, всичко излиза от ръцете на българката. Това беше и наша идея - да покажем какво могат двете ръце на българската жена", разказа д-р Бойка Чаканьова.
В бродериите се виждат и типичните за Разлог шевици, които носят името "запески". Те се срещат само тук и са отличителни за местните носии, разказа директорът на музея Христина Манова. До момента са познати двадесет и осем запески, като всяка от тях носи различно име и се носи от жените в различна възраст, посочи Христина Манова. Най-малките деца са обличани в дрехи, на които са избродирани ягоди, наречени "звонци", има запески само за момичета, за жени, които искат да се омъжат, за вече омъжени жени и за свекърви. Всички модели, познати до момента, са подредени в отделна експозиция в музея. "През последните години открихме и два нови модела на запески, но предстои тепърва да ги проучим, да ги навезем и да ги поставим в нашата постоянна изложба", допълни директорът на музея. Типичните шевици се откриват с търсене по раклите на местните възрастни жени. Всяка от тях с радост показва носиите, които пазят от младините си или са наследили от своите майки и баби.
"Гледаме дали са образци, които не са ни познати досега и представляват запески, защото ние в музея имаме и други шевици, но запеските са емблематични и затова искаме да ги запазим", разказа още Христина Манова. Голяма част от тях са описани, извезани и подарени на музея от местния журналист Бойка Асиова, а съхраняването им и откриването на нови се продължава като традиция от уредниците към музея в Разлог.
Насоката на музея е да съхранява спомена за местните култура, бит и традиции, но и да привлича децата на Разлог в залите си. Музейните работници, заедно с Община Разлог, организират летни занимания, конкурси и изложби за деца. Най-новата експозиция е витрина, подредена специално за малките посетители. В нея са показани играчки от началото на миналия век, които са доставяли радост и усмивки на децата от преди сто години. "Показали сме една малка дървена шейна, както и дървена каручка, която се дърпа с въже и е един много стар вариант на познатите ни сега играчки за бутане и дърпане. Тя е била любима играчка на децата в миналото", разказа Христина Манова. В изложбата е показана и метална детска дрънкалка от преди петдесет години, направена от мед във формата на пумпал, както и голямо дървено сметало, което е било помощник на учениците, допълни директорът на музея.
В експозицията са включени и снимки на деца, правени през двайсете години на миналия век. "На тях се вижда, че децата в миналото са били различни, най-вече това личи в облеклото. На част от снимките те са дори боси, но изглеждат усмихнати, щастливи деца. Това показва, че децата могат да са щастливи, независимо от времето и обстоятелствата", разказа още директорът на музея.








/ИС/