Килими шедьоври на трима френски крале "оживяват" под пръстите на тъкачките в Костандово

BOBSTH 09:08:01 18-06-2020
RM0906BO.008
гр. Костандово- килими - Версай
Килими шедьоври на трима френски крале "оживяват" под пръстите на тъкачките в Костандово
гр. Костандово, 18 юни /Николета Манджукова, БТА/
Шедьоври от историческата френска линия "Савонри" се връщат към живот във фабриката за килими "Хеброс" в родопския град Костандово.
Тази линия започва през 17 век от Краля Слънце Луи XIV, и е продължена от наследниците му - Луи XV и Луи XVI, разказа за БТА мениджърът на фирмата Надя Парпулова.
Френските крале са смятали, че никой не е достоен да притежава такива шедьоври, освен ако не е монарх или глава на религиозно учреждение, и когато е идвало време да бъдат сменени, старите килими били нарязвани или изгаряни. За времето си те са били най- висш дипломатически подарък. В момента в света има останали само няколко оригинала, обясни Парпулова.
Затова предприятието има тежката задача да възстанови технологията на изработка и богатството на багрите, за да възпроизведе изгубеното културно наследство на Европа. Стъпихме на целия си 20-годишен опит и вложихме цялото си въображение и усилие, за да го постигнем, каза още Надя Парпулова.
Килимарската фабрика в Костандово работи като частно предприятие от 1998 година и е наследник на създадения през 60-те години на 20 век цех. Собственикът Нино Парпулов лично подготвя багрилата за килимите, а синът му - Тодор Парпулов е дизайнерът на моделите. В родопското градче е и най-големия стан за ръчно тъкане в Европа.
От години работят основно с организацията за съхраняване на културното наследство на Великобритания "Нешънъл тръст". Повече от 400 културно-исторически обекта на Стария континент са украсени с ръчно изработените костандовски килими, каза Нино Парпулов.
В България има единствено в Рилския манастир - в стаята, в която е отсядал българският цар Борис Трети.
Семейство Парпулови се опитва да инвестира в млади кадри, за да бъде съхранена тъкаческата традиция на Костандово.
/РУМ/