Над 60 оригинални документа за създаването на Трудовата повинност в България преди 100 години бяха показани във Велико Търново

Над 60 оригинални документа за създаването на Трудовата повинност в България преди 100 години бяха показани във Велико Търново

BOBSTH 19:22:31 15-06-2020
GI1921BO.017
Велико Търново - Трудова повинност - изложба - откриване

Над 60 оригинални документа за създаването на Трудовата повинност в България преди 100 години бяха показани във Велико Търново


Велико Търново, 15 юни /Марина Петрова, БТА/
Над 60 оригинални документа за създаването на Трудовата повинност в България преди 100 години бяха показани във Велико Търново.
Изложбата е представена в читалище "Надежда" и включва оригинални снимки и документи за създаването на структурата на 14 юни 1920 година, с решение на Народното събрание, по предложение на тогавашния премиер Александър Стамболийски, посочи Георги Луков - главен експерт в Дирекция "Държавен военноисторически архив".
Целта на предложението е била да се превъзмогнат забранителните военни клаузи на Ньойския договор, според които, България няма право да притежава модерна армия. Заради тези условия Стамболийски предлага замяна на задължителната военна служба със задължителна трудова повинност.
Първият генерал, поел нейното управление е ген. Иван Русев - офицер от Първата световна война - един от многото уволнени по силата на Ньойския договор, поради съкращаването на армията, посочи Луков. Той уточни, че в края на Първата световна война, България има 15 хиляди запасни офицери и около пет хиляди действащи. След клаузите на Ньойския договор страната ни е имала право само на 36 хиляди въоръжени лица в царството.
Стамболийски е отговорил на европейските възражения срещу трудовата повинност с аргументите, че държавата е в изключително тежко икономическо положение след войната, а за да плаща репарациите, трябва да бъде възродена икономиката, уточни историкът.
Важен акцент в изложбата е оригиналният указ на цар Борис Трети за назначаването на Антон Ганев за командир на Трудовите войски през 1938 година.
Управлението "Временна трудова повинност" играе роля на инструмент, с който нашата държава и общество спасяват българските евреи от физическо изтребление, подчерта Луков. Евреите, които е трябвало да бъдат изпратени в Лагерите на смъртта, са били спасени - чрез мобилизация и под претекст, че трябва да участват в изграждането на националната инфраструктура.
Първите мобилизирани отряди за трудовата повинност са били с численост за един редовен набор по време на войните - около 60 хиляди души.
През последните три десетилетия от своето съществуване формированието "Строителни войски", преди закриването му през 2000 година, участва в строителството на над 15 хиляди обекта от отбранителната, пътната, жилищната, културна, хидромелиоративна инфраструктура, водоснабдяване и канализация, залесяване, археологически разкопки и други обекти с различен характер и предназначение.
Според о.з. полковник Фильо Филев, председател на Инициативния комитет по честването на стогодишнината от създаването на Трудовата повинност, която през 1969 година е преименувана в "Строителни войски", това е една уникална военно-строителна организация, по чийто образец са създадени подобни структури в десетки държави по целия свят. Българският опит е бил използван от Германия, Канада, САЩ, Румъния, Полша, Естония. На по-късен етап екипи от Монголия, Танзания, Куба, Виетнам, Лаос са били на обучение в България, или български специалисти от Висшето военно инженерно строително училище "Любен Каравелов" в Суходол са давали съвети в структурирането на такъв тип войски там. Представените документи от различни институции и частни дарители ще бъдат оформени като пътуваща изложба, каза Светлин Радев, директор на Държавния военноисторически архив във Велико Търново. Заради ограниченията, въведени от извънредното положение през пролетта, се предвижда замисълът да бъде осъществен през есента, посочи Радев.





/ГИ/