Кариерният път в условията на пандемия - даденост, преосмисляне и ново начало

Кариерният път в условията на пандемия - даденост, преосмисляне и ново начало

BOBSTH 14:02:31 15-06-2020
PP1401BO.026
кариера - промени - преквалификация - експерти

Кариерният път в условията на пандемия - даденост, преосмисляне и ново начало




София, 15 юни /Екатерина Панова, БТА/
Пандемията от коронавируса пренареди трудовия процес във всички сфери на икономиката, остави без работа мнозина, повдигна въпроса за преквалификацията и постави на изпитание отношенията работодател - служител. Промяната е неизбежна, нищо и никой вече не е както преди кризата. За това какво се промени на пазара на труда, кои са перспективните професии и кои лични умения ще улеснят смяната на кариерния път БТА потърси мнението на кариерния консултант Елица Костова и на експерта в областта на човешките ресурси Милен Великов.

Карантината показа с какви хора работим

Двумесечната карантина ни даде възможност да проумеем с какви хора работим, смята Милен Великов. "От една страна, доколко работодателите интерпретират служителите като човешки капитал, или по-скоро - като скъп ресурс, който при криза трябва да бъде освободен или с намалени бонуси и заплати. От друга страна, доколко служителите останаха ангажирани и влязоха в обувките на своя работодател", обясни той.
За два месеца светът почти спря, много сектори не работеха, други пък покачиха оборотите си в пъти, всеки се опита да намери своя начин да се справи. Някои работодатели запазиха единствено себе си, други се възползваха от държавната помощ и задържаха служителите си, трети изпратиха хората на борсата, някои служители пък сами предложиха да ги пуснат на борсата, допълни Великов. Сега пазарът на труда се рестартира, надявам се човешките взаимоотношения - също, отбеляза той.
В следващите няколко месеца работодателите ще осъзнаят постепенно, че отношението към работата и подходът са много по-важни от твърдите умения на служителите, смята Елица Костова. Хората, които са проактивни, дават решения, създават висока добавена стойност и ги е грижа за бизнеса, независимо дали работят в малка или голяма компания, винаги ще бъдат търсени, смята тя. По думите й кризата ще ускори процеса на автоматизация в бизнеса и работодателите ще преосмислят дали да запазят пасивните служите. "Компании и хора, които могат много бързо да се адаптират, преориентират, иновират, ще оцелеят. Тези, които живеят с идеята - "отивам на работа, излизам за 10 кафета и пет пушпаузи, и я свърша нещо днес, я не" - постепенно ще отпаднат", посочи тя.

Служители в търсене на смисъл

Основен фактор за желанието на служителите за преквалификация е невъзможността да изразят себе си и потенциала си на работното място, смята Костова. Хората искат да допринасят, да видят, че това, което правят, има реален смисъл за някого (а не просто натискат едно копче), искат да имат възможност да проявят креативност, да имат някаква автономност във взимането на решения, сами да решат как ще се случи определено нещо, сами да оформят определен проект, допълни тя. По думите й практиката вече е отхвърлила теории, според които хората се мотивират от "пръчката и моркова", т.е. от наказания и от награди. "Както в образованието нямаме трансформация и продължаваме да обучаваме децата все едно ще работят във фабрики, така и в корпоративната култура все още се държим като в средата на 50-те и можем да мотивираме хората само като им дадем много пари или ги накажем", отбеляза Костова. Според нея, когато компаниите се събудят за теми като вътрешно предприемачество, автономност, вътрешнокариерно ориентиране, много по-малко хора ще решат да се местят. "Ако компаниите преживеят една голяма трансформация на начина, по който ангажират хората си и се отнасят към тях, много служители ще открият, че дори в индустрията, в която работят, могат да реализират себе си и призванието си, стига това да им бъде позволено", обясни тя. Добре е компаниите да правят карта на талантите - на коя позиция какъв човек им трябва, не само като умения, но и като отношение, развитие и как си представят пътя на даден служител в компанията, посочи тя.
Други фактори за смяната на кариерния път са токсична корпоративна среда, недостатъчно добра култура, стрес и бърнаут, допълни Костова. Разочарованията от наличните кариерни възможности или от лимитите, които даден човек е достигнал, също могат да ускорят една кариерна промяна, смята Великов. Други възможни фактори са смяна на работно време, на град, на държава, и съответните възможности за развитие там.

Промяната иска време и усилия

Вероятно кризата с коронавируса е поставила пред много служители въпроса за смяна на кариерния път. Преди да се втурнат да правят резки смени обаче, нека хората първо да си дадат време - да планират промяната, да набележат цели и тогава да започнат първите стъпки, съветват експертите. Добре е да осмислят кои са техните силни страни, какво ги мотивира, какъв тип среда отключва тяхната креативност, да направят този вътрешен инвентар и самите те проактивно да създадат картината на желаната идеална работа, съветва Костова. Полезно е да направим ясна стратегия за себе си, за кариерния си път - да открием какъв е нашият личен гений, къде можем да го приложим, и да направим план как да се развиваме или да се преориентираме, каза тя. Да планираме развитието си дългосрочно, а не спонтанно - тук един курс, там обучение. По-добре да си дадем сметка каква стойност можем да създаваме след 2-3 години, колко ще струва това, което можем да дадем на една компания, на един клиент, посочи тя.
Важно е човек да се насочи към сфера, която му е интересна и в която вижда смисъл. Хубаво е да си изясни къде не би работил - за кои компании, за кои мениджъри, в кои държави, градове, области, отбеляза Великов.
Промяната обаче отнема време и усилия - различни за различните хора и професионални области, посочват експертите и допълват, че възрастта не бива да е пречка пред желанието за промяна. Кариерните консултанти могат да помогнат в този процес на осъзнаване на потенциала и сферата, в която той може да се реализира най-добре, както и за изграждане на стратегия за взимане на решения, смята Костова. По думите й обаче много хора предпочитат да се обръщат към "популярни гурута за личностно развитие, което не е лошо, но след 5-6 години са на същото място - много мотивирани и "ръцете горе", но няма никаква промяна". Ролята на кариерните консултанти е важна, но не критична, посочи Великов и допълни, че много от тях никога не са били в ролята на наемащи човек за работа.

"Геройските умения"

Проактивност, дисциплина и фокус - това са геройските умения, които помагат на хората да имат удовлетворяващ живот, подчерта Елица Костова. Това са умения на хора, които наистина са мотивирани да постигнат нещо в живота си, а не да живеят от днес за утре, допълни тя. По думите й дисциплината ще е едно от критично важните умения на съвремието ни, защото изключително малко хора я притежават и защото най-голямото пристрастяване на 21-ви век е разсейването. Умението да се фокусираме и да постигнем дълбок фокус върху една тема е изключително важно, посочи тя. Концепцията за дълбока работа, която води до гениални резултати, също се базира на фокуса, допълни Костова.
Самодисциплина, търпение и проактивност са уменията, които според Милен Великов ще помогнат на хората в процеса на смяна на кариерния път. "Всяка една кариерна промяна е свързана с промяна на навици, компетенции, умения. Ако нямаш самодисциплина, ти не можеш да усвоиш нищо ново, да запазиш нищо усвоено и не можеш да го приложиш. При всяка една кариерна промяна хората искат да знаят какво ново имаш, а не кое старо би ти работило", каза той. Важно е хората да проявяват и проактивност - да търсиш, да питаш, да се развиваш, да предлагаш, да изискваш, да действаш в посока да бъдеш там, където искаш да бъдеш, а не да чакаш някой да ти подаде ръка, да те обучи, да ти го напише, да те хване и да те преведе или да ти сготви едно ястие, подчерта той. Неслучайно хората казват - по-устойчиво е да научиш някого да лови риба и той да си я сготви, отколкото да му я готвиш всеки път, допълни Великов.

Перспективните професии

След пандемията перспективни области за кариерна реализация ще са изследователската дейност, здравеопазването, фармацията, отбелязват експертите. Ще се основат стартъпи и компании, които ще създават медицински иновации, прогнозира Костова. Вероятно ще се появят и нови професии, смята Великов.
IT-сферата и областта на финансите ще продължат да търсят кадри, особено във финтех индустрията. Все повече ще се търси умението за работа с пари - дали чуваш сумите, цифрите, дали анализираш таблици или инвестираш във финансови инструменти, дали може да трупаш пари, как ги управляваш, финансовата дисциплина, посочи Великов. При креативните професии - копирайтинг, реклама, дизайн, също ще се търсят специалисти, смята Костова. Според нея в същото време темата за екологичните промени ще остане на дневен ред, ще се търсят кадри и в тази посока. Като цяло, по думите й, перспективни ще останат професиите, където високата добавена стойност от гледна точка на креативност и взимане на решения няма да може да се автоматизира. Трябва да диверсифицираме знанието си - това според Великов е най-важният урок от кризата. Нищо не е даденост, колелото се върти и не можем много дълго да се задържим на едно място, каза още той.
/ПП/