Първият клас на Пенко Господинов

Първият клас на Пенко Господинов

Познавате го от „Седем часа разлика" на Димитър Митовски и Димитър Гочев, от „Smart Коледа" на Мария Веселинова и Павел Павлов, от „Недадените" на Иван Митов и Вито Бонев, също от „Пухеният" на Явор Гърдев, от „В полите на Витоша" на Лилия Абаджиева, от „Завръщане във Витенберг" на Иван Добчев, от „Паякът" на Йордан Славейков. Познавате го като Пенко Господинов – актьорът с повече от 60 роли в киното, телевизията и театъра.

Само 18 обаче имаха щастието да намерят в негово лице ментор, учител, приятел, дори родител. Преди 4 години 8 момичета и 10 момчета се пребориха с повече от 380 кандидат-актьори за мястото си в първия клас на доц. д-р Пенко Господинов в НАТФИЗ, а той ги възмезди щедро за себеотрицанието и неуморния труд – при това още с първия спектакъл, който създаде специално за тях. По-точно посвети им – „Ромео и Жулиета" от Уилям Шекспир. 

На 9 октомври 2018 трябваше да се състои първата театрална премиера на младия клас, вместо това неочаквано се появиха уникална сценична творба и нов режисьор в лицето на Пенко Господинов. Противно на всички разбирания персонажите на двамата влюбени се оказаха поделени между целия клас. Актьорите се въвличаха един друг – от образ в образ, освобождавайки с лекотата на малки деца нов вид игра, която очиства от предразсъдъци стаените човешки чувства и ги споделя щедро с публиката. Спектакълът заслужено получи възторга на зрителите си и признанието на критиката от международните театрални фестивали в Паталеница, Балчик и Варшава. 

От Варшава класът се завърна и с първа награда! Последваха премиерите на „Платонов" по Чехов, под режисурата на небезизвестният Крис Шарков, на „Дон Жуан Тенорио" по текстове на Молиер и Киркегор, отново в постановка на доц. д-р Пенко Господинов и на „Солунските съзаклятници" от Георги Данаилов, с режисьор Анастасия Събева. 

Междувременно младите актьори влязоха в разпределенията на почти всички столични сцени, някои от тях дори бяха отличени с номинации от наградите на САБ – „Икар" 2019. Дни преди края на годината класът създаде „Лейди Макбет от Мценска околия" от Николай Лесков, в постановъчното решение на специално пристигналият от Москва Максим Меламедов. 

Тук е мястото да се отбележи, че в процеса на обучението си в НАТФИЗ актьорските класове реализират два до три, максимум – четири спектакъла, но случаят с възпитаниците на доц. д-р Пенко Господинов не е такъв. Младите актьори се оказаха изключително трудолюбиви, ненаситни за срещи с различни режисьори и всеотдайни към сцената. На 15 януари 2020 представиха шестия свой спектакъл – „Ерофеев" по текстове на Венедикт Ерофеев и в постановка на доц. д-р Лора Мутишева. Оставащите месеци, до дипломирането през май, трябваше да са времето, в което класът да играе, да споделя, да вълнува и да се отдава.

Все пак театърът едва ли някога ще спре да пулсира ...

На 1 и 25 юли абсолвентите на доц. д-р Пенко Господинов ще се съберат вероятно за последен път, като „Клас – Пенко Господинов" благодарение на грижовната открита сцена на Театър „София" в „Солунските съзаклятници"! Александра Майдавска, Анна Янева, Атанас Петков, Богдан Бухалов, Васил Илиев, Владинелла Кацарска, Георги Караиванов, Димитър Сулев, Ели Колева, Илияна Гекова, Йоанна-Изабелла Върбанова, Кристиян Негалов, Мартина Троанска, Бохеми Везирова, Неделин Найденов, Николай Николаев, Стефан Кондров  и Тодор Кирилов ще са там, за да подкрепят необходимостта ни от изкуство и смисъл. Ние също ще бъдем там, а вие?

Първият випуск на доц. д-р Пенко Господинов, вероятно ще остане неподражаем и несравним. Все пак 18-те момичета и момчета вдигнаха летвата високо, за следващия клас. В него ще попаднат само онези, които могат, вярват и искат да създадат от себе си нещо. Смислено нещо в изкуството! Добре дошли са на консултациите през юли и август и на изпитите през септември.

 

НАТФИЗ 

/ПП/