Изграждането на инсталацията за изгаряне на гориво от отпадъци е стъпка към подобряване качеството на въздуха, смята общинският съветник Малина Едрева

BOBSTH 15:20:32 11-06-2020
MH1519BO.001
Малина Едрева - "Топлофикация София" - изгаряне на гориво
Изграждането на инсталацията за изгаряне на гориво от отпадъци е стъпка към подобряване качеството на въздуха, смята общинският съветник Малина Едрева
София, 11 юни /София Господинова, БТА/
Изграждането на инсталацията за изгаряне на гориво от отпадъци е стъпка към подобряване качеството на въздуха. Това заяви днес общинският съветник от ГЕРБ Малина Едрева по повод обсъждането на онлайн сесията на Столичния общински съвет, на доклада за местен референдум с въпрос "Да бъде ли изградена на територията на Столична община инсталация за изгаряне на гориво от отпадъци (Refuse-derived fuel - RDF)?". Докладът внесен в СОС от група общински съветници не беше приет на днешната сесия.
Пълна некомпетентност или откровена лъжа са твърденията, че инсталацията ще замърсява допълнително въздуха, който дишаме. Изграждането на инсталацията е стъпка към подобряване на качеството на въздуха, посочи Едрева. С нея ще намалим фините прахови частици, отделяни от ТЕЦ София с 9.6 на сто годишно, въглеродните оксиди ще намалим с 87.2 тона всяка година. Дългата процедура на разглеждане на документацията по проекта от различни нива в ЕК, включително и Генерална дирекция "Околна среда" е гаранция, че проектът отговаря на най-високи екологични стандарти и степен на сигурност, отбеляза Едрева.
Според нея проектът е важна стъпка към технологичното обновяване и стабилизиране на стратегически важното за София дружество "Топлофикация". Остарели мощности ще бъдат заменени от доказано по-чиста технология, ще бъде намалена зависимостта от геополитически процеси и фосилни горива, тъй като ще бъде намалено потреблението на газ с по 65 милиона кубически метра годишно. Това са 65 млн. куб метра газ, която софиянци няма да плащат през сметките си за отопление, подчерта Едрева.
По думите й ще се спестява и от купуване на парникови емисии, от транспортиране на произведеното гориво до други инсталации. Отделно от това се спестяват по 17 млн. лв. годишно от таксата за депониране на отпадъците, които превръщаме в гориво, каза Едрева. Според нея е нелепо да се твърди, че технология, която намалява вредните емисии и сметките за електроенергия, е вредна, опасна и дори наричана от част опозицията в СОС "крематориум".
/МХ/