Дунавският римски лимес кандидатства за обект на ЮНЕСКО

Дунавският римски лимес кандидатства за обект на ЮНЕСКО

BOBSTH 15:33:31 10-06-2020
MM1532BO.001
Русе - кандидатура

Дунавският римски лимес кандидатства за обект на ЮНЕСКО


Русе, 10 юни /Мартин Пенев, БТА/
Дунавският римски лимес по Долен Дунав кандидатства за обект на Световното културно наследство на ЮНЕСКО. От българска страна попадат 32 обекта, избрани от около 100, съобщи в Русе доц. д-р Людмил Вагалински, председател на Дунавската комисия за България, която е към Министерството на културата.
"В момента правим обиколка, за да видим актуалното състояние на тези обекти", обясни доц. Вагалински.
Ръководеният от него екип е осигурил ресурс от Министерството на културата за почистване на някогашните римски територии и привеждането им в по-приветлив вид, за да могат наесен да бъдат заснети. С направените снимки ще се обновят досиетата на всеки един от обектите, които ще се приложат към цялостната документация при кандидатстване за включването в списъка на ЮНЕСКО. Водят се разговори с местните власти и с музеите, които да декларират готовност да поддържат почистените вече територии.
По думите на Вагалински обектите от римско време, намиращи се у нас, са добре запазени, имат изградена комуникационна връзка и показват в разнообразие някогашното римско наследството. В Русенско това са римската крепост "Сексагинта Приста", "Ятрус" при село Кривина, "Скаидава" при село Батин, "Тримамиум" при Мечка, "Медиолана" при Пиргово, "Тегра" при Мартен и "Апиария" при Ряхово.
Всичките 32 обекта ще участват в една обща кандидатура, заедно с антични територии по Долен Дунав - Сърбия, Румъния и Хърватска. Документацията трябва да бъде финализирана през идната година, след което да се предаде на Министерството на културата, за да я оформи за внасяне в ЮНЕСКО. Очаква се до 2023 г. процесът да приключи. Експерти от ЮНЕСКО също ще направят оглед на античните обекти, за да проверят дали отговарят на подадените вече описания.
"Оптимист съм, че ще завършим този процес успешно", каза Вагалински.
Той обясни, че системен проблем остават иманярските набези, за които трябва да се вземат сериозни мерки.
По думите му в обществото не трябва да се премълчава по този проблем. Според него обектите трябва да се поддържат и "някой от време на време да наглежда и да покаже на тези иманяри и на други недобронамерени хора, че така не може".

/ММ/