Кубчета от стенни мозайки, част от които покрити със златен варак, и още - стъклени, мраморни и варовик в различен цвят, са открити в Базиликата в Залдапа

BOBSTH 13:38:31 31-07-2019
GI1336BO.002
Абрит - Залдапа - археологическа експедиция
Кубчета от стенни мозайки, част от които покрити със златен варак, и още - стъклени, мраморни и варовик в различен цвят, са открити в Базиликата в Залдапа
с. Абрит,община Крушари, 31 юли /Юлияна Христова, БТА/
Една от най-представителните базилики от V-VI век в
българските земи - в античния град Залдапа, е греела във
великолепието на стенни мозайки с позлата, съобщи пред
журналисти професор д-р Георги Атанасов за последните
открития на експедицията от български, френски и канадски
археолози, които втори сезон проучват обекта край село Абрит.
Това лято се натъкнахме на 3500 тесери - мънички кубчета от стенните мозайки, част от които са покрити със златен варак. Около 60 на сто от тесерите са стъклени, а 30 на сто - от мрамор и варовик в различен цвят, поясни археологът Фил Милс, който се занимава с обработката на находките.
И намерените фрагменти от мраморната ажурна ограда на абсидата свидетелстват за великолепието на базиликата, която може да бъде сравнявана с храмове от това време в Константинопол, Равена, Сполето, разказаха от международната археологическа експедиция. Раннохристиянската базилика е широка 21 метра, а на дължина достига 54 метра, като през това лято започна и разкриването на крипта за свети мощи под олтара, каза професор Атанасов.
Истинска привилегия е, че участваме в проучването на Залдапа, където са протекли два много важни процеса - на военизиране и на християнизация на Римската граница, заяви професор д-р Никола Бодри от университета "Рамуски" в Квебек, Канада. По думите му археологическият обект, който вече е представян на редица международни форуми, става все по-популярен.
Залдапа, известен и като Добруджанския Помпей, заема площ около 40 хектара и е най-големият античен град във вътрешността на Добруджа. Първите сондажи на мястото прави Карел Шкорпил.
Международната експедиция планира да направи сканиране на античния град с лазерна техника, за да обобщи още научни данни за Римския свят.
/ГИ/