Златна фибула, която може да се окаже без аналог у нас, е най-интересната находка в Нове

Златна фибула, която може да се окаже без аналог у нас, е най-интересната находка в Нове

BOBSTH 14:24:31 22-07-2019
RM1422BO.009
Велико Търново - Нове - находки

Златна фибула, която може да се окаже без аналог у нас, е най-интересната находка в Нове


Велико Търново, 22 юли /Сашка Александрова, БТА/
Златна фибула, която може да се окаже без аналог у нас, е най-интересната находка в Нове, съобщи доц. Павлина Владкова, археолог в Регионалния исторически музей във Велико Търново и проучвател на Легионния римски лагер Нове. Златната фибула е тип брошка е с елипсовидна форма, като в централната част в дълбоко гнездо е вграден червен камък. По периферията на обкова са били монтирани малки камъчета, от емайл или седеф, които сега са изтлели. На обратната страна е запазена пружината, иглата от бронз и златният иглодържател. Тя е излязла в гроб номер 3, един от трите, които екипът е проучвал. Погребенията са от последната четвърт на V век и са последните от големия некропол от времето, когато Нове е столица на Теодерих Велики.
Великолепната находка допълва колекцията от накити, намерени в същия некропол в процеса на неговото проучване. Сред тях са златна фибула с формата на орел, друга с формата на цикада (насекомо), трета ромбоидна с вградени скъпоценни камъни, златна гривна и др. Всички те, по форма, техника на изработка и аналогии се датират през последната четвърт на V в., категорично са свързани с времето, когато готите на Теодерих Велики са в своята столица Нове. Принадлежали са на първенци от свитата на владетеля.
Доц. Владкова допълва още, че е разкрит пласт натрошена строителна керамика, с който теренът е бил подравнен. Намерени са фрагменти от тънкостенни фини керамични чаши с жълта глеч и фрагмент от тухла с печат на I Минервиев легион, чието подразделение е било за кратко в Нове между 101 и 105 г. във връзка с Дакийските войни.
Проучването на представителна зала на резиденцията, в която са посрещани важните гости на лагера - императора или членове на неговата фалилия, сенатори, легата на легиона и др., е допроучвала т.г. доц. Владкова. Помещението заема централно място в плановата схема на комплекса и е снабдено с подово отопление. Разкрити са пещта и каналът, през който топлият въздух стига до подподовото пространство на залата, керамика, голям каменен брус, нощно гърне, железни елементи от обков на дървена врата, прозоречно стъкло, монети, мраморна главичка на дете.
Важна находка е и тухлата с печат с името на римския консул Марулус от 184 г., вградена в колонка на отоплителната система на залата. Тя дава и датата на изграждането на комплекса. Марулус вероятно е посетил лагера със специална мисия, възложена му от императора и в негова чест са били произведени тухлите, подпечатани с името му, уточнява археологът.


/РУМ/