Първото всенародно честване от подвига на четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа на връх Бузлуджа е на 19 и 20 юли 1898 година

Първото всенародно честване от подвига на четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа на връх Бузлуджа е на 19 и 20 юли 1898 година

BOBSTH 06:33:01 20-07-2019
AM1412BO.003 06:33
Стара Загора - Хаджи Димитър

Първото всенародно честване от подвига
на четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа
на връх Бузлуджа е на 19 и 20 юли 1898 година


Стара Загора, 20 юли /Румяна Лечева, БТА/
Старозагорският митрополит Методий и Благотворителният комитет "Свети Йоан Милостиви" организират първото всенародно честване от подвига на Хаджи Димитър и неговата чета на връх Бузлуджа на 19 и 20 юли 1898 година. Поводът е 30 години от трагичния край на четата, се посочва в документи на Старозагорската митрополия, които се съхраняват във фонд на Държавния архив - Стара Загора.
Владиката, който от четири години е на епископската катедра в Стара Загора, изпраща писмо до всички епархии в Княжество България и до вестниците "Мир", "Съветник" и "Отзив", в което призовава обществеността за събиране на сведения за четниците. Резултатът е огромна по обем преписка, която, за съжаление, не е надживяла изцяло времето си. За основен документ се счита именният списък на четата, запазен от свещеник Иван поп Стоянов от казанлъшкото село Крън, в който са посочени 119 имена на четници, обозначени с възраст и месторождението им.
Митрополит Методий отслужва заупокойна литургия пред есхумираните тленни останки на четниците в храм "Свети Архангел Михаил" в село Крън. По-късно застава начело на шествие от стотици българи, което отнася костите на четниците, поставени в кипарисови ковчези, до връх Бузлуджа. На лобното мястото ковчезите са положени в каменни гробници с мраморни плочи. На следващия ден владиката полага основния камък на параклис и на паметник, който да напомня за героичния подвиг на Хаджи Димитър и неговата чета. Знае се, че е вкопано и послание към идните поколения, в което се отбелязва, че с доброволни пожертвования е поставено началото на тази християнска и патриотична инициатива.
На лобното място има само паметник, издигнат през 1961 година. Величествената фигура на войводата, изваяна от бял врачански камък, се откроява на фона на зелените борове на Стара планина. Паметникът е дело на скулптора Любен Димитров и архитекта Петко Цветков.
Днес 120 мъже и жени от 30 дружества на сдружение "Традиция" в цялата страна ще се включат във възстановката на сражението между четата на войводите Хаджи Димитър и Стефан Караджа и турската потеря на връх Бузлуджа. Възстановката е създадена по писмените спомени на воеводата Христо Македонски, един от малцината оцелели след битката, припомни за БТА д-р Чавдар Ангелов, директор на Националния исторически музей "Шипка-Бузлуджа". Минимум по 10 патрона ще получат четниците за своите оригинални пушки и пищови, преди това оръжията ще преминат през контролен преглед от служители на КОС при МВР.
Честванията и общонародният събор-поклонение пред лобното място на войводата бяха възстановени след десетилетна забрава през лятото на 1998 година, за известно време те бяха под патронажа на председателя на Народното събрание.
Организатори на честванията по традиция са Община Казанлък и Националният исторически музей "Шипка-Бузлуджа".
/АМ/