Наблюдатели са регистрирали 1750 китоподобни бозайници в Черноморския басейн

Наблюдатели са регистрирали 1750 китоподобни бозайници в Черноморския басейн

BOBSTH 11:10:01 19-07-2019
RM1108BO.007
китоподобни - проучване

Наблюдатели са регистрирали 1750 китоподобни бозайници в Черноморския басейн


Бургас, 19 юли /Галя Тенева, БТА/
Експери са регистрирали 1750 китоподобни бозайници и муткури в Черноморския басейн по време на проучване проведено над акваториите на пет черноморски държави - Румъния, България, Украйна, Турция и Грузия. Това съобщиха от организацията "Зелени Балкани", които заедно с наблюдатели от други четири държави са извършили проучване за състоянието на черноморската екосистема и мониторинг на черноморските китоподобни. Проучването е продължило три седмици. Наблюденията са извършени от два самолета, предоставени от френска компания.
Димитър Попов от организацията "Зелени Балкани" информира, че делфините от вида афали са регистрирани при само 121 наблюдения, което е много ниска стойност в сравнение с другите два вида: морска свиня и обикновен делфин. Друг интересен факт е, че афали не са наблюдавани в югоизточния сектор на Черно море, добави Попов. Той каза, че Черно море представлява уникална екосистема, съчетаваща условия, които силно се отличават от тези в съседното Средиземно море. Като затворено море то е силно уязвимо от човешко въздействие и потенциална екологична катастрофа. В същото време за държавите с излаз на Черно море то представлява важен източник на ресурси и поминък. Именно затова подобни проекти за мониторинг на състоянието на ключови и индикаторни компоненти на екосистемата - като китоподобните бозайници, например - носят важна информация за състоянието на ресурсите в морето, причините за негативното въздействие, ако има такова, както и мерките, които биха могли да се предприемат, за да се гарантира доброто екологично състояние на Черно море.
Екипите са събрали също данни за числеността на морските птици в Черно море и разпространението на морските отпадъци. За събирането на тези данни е използван иновативен софтуер, разработен за събиране на данни от самолетни проучвания. Софтуерът позволява записване в реално време на визуални наблюдения обвързани с географски координати събирани чрез GPS. Приключилото триседмично проучване е втора фаза от Инициативата за общобасейнови проучвания. През миналата година е било проведено мащабно проучване в Средиземно море.




/РУМ/