Седемдесет и седем вековни дървета има в областите Русе, Разград и Силистра

Седемдесет и седем вековни дървета има в областите Русе, Разград и Силистра

BOBSTH 14:32:31 01-07-2019
PP1431BO.012
Русе - екоинспекция - вековни дървета

Седемдесет и седем вековни дървета
има в областите Русе,
Разград и Силистра


Русе, 1 юли /Мартин Пенев, БТА/
Седемдесет и седем вековни дървета са съхранени на територията на Регионалната инспекция по околната среда и водите /РИОСВ/ в Русе, която обхваща и областите Разград и Силистра, съобщиха от екоинспекцията в Русе.
Най-старите сред тях са пет зимни дъба на възраст повече от 800 години, които се намират в землището на Исперих.
Най-многобройни са летните дъбове - 32. Наличието им е доказателство за това, че в миналото тези територии са били покрити с обширни широколистни дъбови гори. Сред защитените дървета се срещат видовете зимен дъб, благун, полски бряст и бяла черница.
В Русенско има круша на приблизително 200 години, която е в землището на село Щръклево, община Иваново, - в границата на природния парк "Русенски Лом". Интерес представлява и вековна гледичия край Русе.
От екоинспекцията обясняват, че най-голямото дърво е летен дъб, което е на повече от 200 години. То се намира край русенското село Кошов. Обиколката на ствола е 5,97 метра, а височината му е 30 метра.
От РИОСВ съобщиха още, че в края на миналата седмица експерти по биологично разнообразие са извършили проверка на състоянието на вековните дървета - два конски кестена и летен дъб, растящи в двора на катедралния храм "Света Троица" в Русе. Поводът е запитване за отстраняване на опасни клони, които могат да компрометират покривната конструкция на църквата или да бъдат опасни за посетителите. С това е спазена процедурата на закона за биологичното разнообразие, в който е регламентирано, че грижата за защитените вековни дървета е на стопанина на имота, където растат, и всякакви дейности по опазването им и извършване на санитарна поддръжка се съгласуват с компетентния орган.
След като са оценили състоянието на защитените дървета, експертите на РИОСВ са дали съгласие за извършване на необходимите мероприятия по подрязване на част от опасните клони.
/ПП/