Международен детски център създават в невестинското село Смоличано

Международен детски център създават в невестинското село Смоличано

BOBSTH 12:49:01 01-07-2019
AM1247BO.004
Кюстендил - Смоличано - детски център - снимки

Международен детски център
създават в невестинското
село Смоличано


с. Смоличано, община Кюстендил, 1 юли /Елица Иванова, БТА/
Международен детски център ще заработи в планинското гранично селце Смоличано, в Невестинска община. Детското селище "Живей с любов", което има и арт-школа, очаква първите си посетители на 22 юли.
Селището е изградено по частна инициатива, след като от общината в Невестино предоставили за стопанисване сградата на бивше училище, строено преди близо век, но отдавна нефункциониращо. От кметството ремонтирали и половината сграда.
Стопаните на инициативата организират в два поредни уикенда доброволци от София и Кюстендил, които им помагат в разчистването на терена, за да бъде готов за първата група от деца в края на месеца.
"Имам много надежди за този център, защото в него участват много творци и хора с големи сърца", разказа инициаторката за създаването му Елена Начева, кюстендилка, живяла дълги години в Коко Бийч, САЩ. Тя посочи, че работи за превръщането на базата в международна, като в нея ще се включат и деца на наши емигранти от Италия, Франция и САЩ. През първата смяна на тази година в лагера ще участват деца на заселили се в района на Кюстендил и Невестино жители на Израел, деца от района и съседни градове.
Детското селище е създадено от няколко стари и порутени къщи и постройки, които в момента са реставрирани. Базата е в махала Рекалийска на с. Смоличано, в близост до известния водопад "Св. Ана" и манастира със същото име. В селището сега са изградени помещения за спане и за почивка, столова, зали за занимания, игротеки, библиотека.
Идеята на Начева е то да стане школа по изкуствата и да работи целогодишно. Освен занимания по музика, рисуване, керамика, резба и театър, децата ще посещават опитно поле, където ще участват в отглеждането на плодове и зеленчуци. Те ще имат възможност да посещават и частна ферма за животни, в близост до селището.
"Имаме 200 корена домати, толкова чушки, дини, пъпеши, картофи, всичко, което ни е необходимо. Имаме и ферма, в която ще им покажем как се случват нещата - как се пасат и доят кравите, как се прави сиренето", разказва Начева.
Училището към центъра - школа по изкуства, ще работи целогодишно. "През лятото ще приемаме деца постоянно, а през зимата - в петък, събота и неделя. Накрая на учебната година децата ще се представят с готов продукт - куклена театрална постановка, ще участват в различни фестивали. През зимата арт-школата ще функционира като извънкласна дейност", пояснява Начева.
В детския център децата няма да разполагат с мобилни телефони. В цялата база ще има само един стационарен телефон, където учениците ще имат всяка вечер по два часа връзка, за да се чуят с родителите си.
"Целта ни е да "детоксикираме "децата от телефони, които въобще не са умни, а ги лишават от въображение. Децата ни нямат мечти", казва Начева. Тя допълва, че посетителите на селището ще се занимават и със спорт, защото той работи за изграждане на двигателна система и създава дисциплина. "Нещо, което много липсва напоследък у подрастващите", допълва Начева.
"Целта ни е да създаваме полезни хора, трудови навици, любов към природата и към книгата", разказва още инициаторката.
В детското селище ще има и актьор, който ще работи с децата за правоговор и обогатяване на речника им. Ще има и много походи, за да могат участниците да се запознаят с флората и фауната в района.
Телевизия в лагера също няма да има. "Ще имаме кино "Парадизо", в което на открито ще прожектираме детски филми. От община Невестино са ни обещали да ни подарят стара киномашина, за да можем да я ползваме. Така едната плевня ще превърнем в киносалон, а другата - в библиотека.
Общината помага доста на частната инициатива - окосили тревата в двора, ремонтирали училището, изциклили пода на арт-школата. "Предполагаме, че ще си помагаме и занапред", допълват от детското селище.
Собственичка на шивашко ателие от Кюстендил също се включва в идеята на инициаторите и ще идва регулярно в детския център, за да учи децата на елементарни неща - например как да си закърпят чорапите.
От половин година с помощ на създателите на детското селище се е нагърбил и англичанин - мистър Дънкан. Мъжът е бивш строител, а от 4-5 години е преселник в съседното с. Лисец.
"Правим от нищо нещо. Използваме например всички стари греди, които са на по сто години. Сега креватчетата на децата са направени изцяло от тях", разказа мистър Дънкан. Всички материали в селището са от дърво и камък и то е напълно екологично, допълва мистър Дънкан.
Детският център държи под под аренда и бившия парк на селото, отдавна неизползваем. В него сега се изгражда централен детски парк. Англичанинът изработва беседка, огнище, пейки. Там ще има дори езеро с патици. Поддръжката на парка обаче ще бъде грижа на децата. Предстои и възстановяването на стара фурна, в която ще се пече хляб, собствено производство./АМ/