Проф. Стефан Лютаков: Художниците, творящи сред природата, разбират творчеството на Леонардо да Винчи, съчетаващо художествени идеи и техническа мисъл

BOBSTH 12:03:31 26-06-2019
AM1202BO.001
Велико Търново - Ксилифор - проф. Стефан Лютаков - пленер
Проф. Стефан Лютаков: Художниците, творящи
сред природата, разбират творчеството на Леонардо да Винчи,
съчетаващо художествени идеи и техническа мисъл
Велико Търново, 26 юни /Марина Петрова, БТА/
Художниците, творящи сред природата, разбират творчеството на Леонардо да Винчи, съчетаващо художествени идеи и техническа мисъл. Това каза в интервю за БТА проф. Стефан Лютаков, преподавател по скулптура във Великотърновския университет "Св.св. Кирил и Методий". За поредна година през юни известният скулптор е и ръководител на Студентската скулптурна колония в местността "Ксилифор" край Велико Търново. През тази година темата, по която е трябвало да творят младите художници, е била "Интерактивни инсталации".
Дванайсет студенти и докторанти от Великотърновският университет са участвали в тазгодишния пленер, посочи проф. Лютаков. Всяка година темата е различна, а целта е младите хора да се събират, да обменят опит и да изучават различни техники, поясни той.
Идеята за форума е на Туристическо дружество "Трапезица", което от девет години насам кани младите хора,осигурявайки им условия за работа, за да покажат своите възможности, умения и въображение, посочи проф. Лютаков. Провокацията за младите творци през тази година е била да създадат скулптури, предназначени за игра, за общуване и за спорт, но най-вече адресирани към децата. За тези девет години над 70 души са участвали в уроците по публично изкуство, посочи проф. Лютаков. По думите му това са умения, които няма как да се научат в ателиетата.
С работата си сред природата младите творци проверяват какво се случва с техните произведения, как се възприемат и как стоят в публичната среда. Работата в публични пространства, като парка "Ксилифор", е равносилна на няколко семестъра работа в ателиетата, посочи проф. Лютаков. В природата всички студенти стават все по-опитни и държат работата си в свои ръце, мислейки творчески.
"В този семестър на скулптурната колония трябваше да мислим не само като художници, но и като инженери. Трябваше да открием механизми, които да раздвижват идеите", отбеляза проф. Лютаков и уточни, че така се припомнят уроците от миналото, като това, което е правил Леонардо да Винчи. На терен, сред природата, си припомнихме и разбрахме колко велик е Леонардо, създавайки своите художествени идеи, съчетани с техническа мисъл.
В историята на изобразителното изкуство съществува течение, наречено "Кинетична пластика", в което се правят интерактивни пластики от художници, които същевременно са инженери и техници, а природата е голям заряд за създаването им, уточни преподавателят. Той припомни, че световноизвестният художник Тео Янсен е един от водещите в тази сфера, който със своята техническа и художествена мисъл показва, че съвременните скулптури не са само за гледане, а и за докосване, преобразуване, те са и забавление, със съответното уважение към автора.
Водени от тази концепция младите творци, участващи в пленера, са интегрирали в публичното пространство на парка "Ксилифор" люлка, подобна на гергьовденската, но с детайли върху нея, които будят размисли. Друга пластика представя кукли на конци, които могат да бъдат раздвижвани от посетителите на парка. Любопитна е интерактивна игра с голяма дървена топка, събаряща кегли с изображения от регистъра на отрицателните приказни герои, които лесно могат да бъдат разпознати от децата.
Вечната връзка между метала и дървото е представена с функцията на зъбчатото колело, която е използвана от младите творци в изработката на въртяща се библиотека и дървен мотоциклет със съответен механизъм. Сред другите интересни интерактивни експонати е ударен музикален инструмент, наречен паркова перкусия, който може да бъде ползван, само ако бъдат пазени дървените палки, събуждащи звука към него.
Георги Димитров, секретар на ТД "Трапезица", посочи, че за четвърта поредна година проектът е подкрепен от програмата "Изкуство и култура" на община Велико Търново, а за тази година финансирането е около 7000 лева. Почти с още толкова средства участва туристическото дружество с предоставяне на материалите и осигуряване на база за развитие на младите творци.
От дружеството припомниха, че през изминалите девет години младите художници са създали над 40 пластики, разположени в парковото пространство, които привличат все повече хора, които искат да ги видят, да се снимат с тях, да поиграят върху тях и да спортуват в района.
Кътът с приказните герои, създаден през миналата година, се превръща в притегателно място за партита и рождени дни сред природата, а стената за любители-катерачи, предоставена от дарители, привлича гости от целия свят, посочи Димитров.
Десетото издание на пленера, което ще се състои догодина, предвижда издаване на каталог с най-доброто от парковото изкуство, създадено в Ксилифор и покана за участие на представители на всяка една генерация, творили в скулптурната колония през годините, уточни секретарят на ТД "Трапезица".
/АМ/