В Бургас ще бъдат представени тенденциите в дигитализацията на културното и научно наследство

BOBSTH 17:38:02 27-09-2018
RM1737BO.017
Бургас - музеи - дигитализация
В Бургас ще бъдат представени тенденциите в дигитализацията на културното и научно наследство
Бургас, 27 септември /Галя Тенева, БТА/
В Бургас ще бъдат представени тенденциите в дигитализацията на културно и научно наследство. Това каза проф. Радослав Павлов от Института по математика и информатика към БАН, който днес в културния център "Морско казино" в града откри тридневен международен форум "Цифрово представяне и опазване на културно и научно наследство".
В рамките на три дни учени от шест страни ще представят иновативни резултати, изследователски проекти и приложения в областта на цифровизацията, документацията, архивирането, визуализирането и опазването на културното и научното наследство. По време на научния форум ще бъдат представени тенденции при разработването на така наречените "сериозни игри", които помагат на учениците да се запознаят по забавен начин с част от материала по история от техните учебници. Професорът по тракийска архитектура Малвина Русева ще покаже разработката на играта "Траките", която е разработена по линия на националната програма за изучаване и представяне на паметниците от времето на траките. Играта е тествана сред ученици от 3, 4 и 7 клас в софийски училища и ще бъде демонстрирана по време на Европейската нощ на учените.
За да достигнем до младите и да ги привлечем към българската култура и история, ние сме направили няколко разработки на игри, използващи добавената реалност. Те представят както
тракийската цивилизация, така и периода на Освобождението на България. Имаме желание да създадем подобна "сериозна" игра и за културното наследство на Бургаския регион и най-вече археологическия обект "Акве калиде", който представлява своеобразен "кладенец" на времето, каза проф. Радослав Павлов.
В рамките на форума е организиран информационен ден за осигуряване на свободен достъпа до научните изследвания. Негов организатор е проф. Петър Станчев от БАН.
Форумът се провежда под патронажа на ЮНЕСКО и е част от инициативите за Дните на европейското наследство и Европейската нощ на учените, която се отбелязва на 28 септември.
/РУМ/