Ловеч е първият град, включен в проекта "Наследство БГ" на Софийския университет

Ловеч е първият град, включен в проекта "Наследство БГ" на Софийския университет

BOBSTH 12:40:01 26-09-2018
GI1236BO.018
Ловеч - национална научна конференция

Ловеч е първият град, включен в проекта
"Наследство БГ" на Софийския
университет


Ловеч, 26 декември /Даниела Балабанова, БТА/
Регионалният исторически музей в Ловеч е домакин на Националната научна конференция "Ловеч в българското културно пространство". Това е първата стъпка от проучването на Ловеч и неговото книжовно и културно наследство. Градът е първият, включен в проекта на СУ "Св. Климент Охридски" "Изграждане и развитие на център за върхови постижения "Наследство БГ", който ще се осъществява с 12 водещи университети и научни институти от БАН, съобщи за БТА проф. днф Боряна Христова - преподавател в СУ "Св. Климент Охридски" по специалността "Палеография и история на старата писменост" и водещ експерт по световно писмено наследство.
Форумът бе открит от кмета на общината Корнелия Маринова, директорът на музея Капка Кузманова, проф. днф Боряна Христова и доц. д-р Милена Миланова, ръководител на Катедра "Библиотекознание, научна информация и културна политика" в СУ.
По време на конференцията Ловеч ще бъде представен от всички гледни точки - видни личности, музей, библиотека, ще бъдат разкрити неизвестни факти за ловешките ръкописни съкровища.
Музеят в Ловеч съхранява изключителни писмени паметници с хронологически обхват от 13 до 19 век, в които има неочаквано интересни текстове, които са втори или първи препис, т. е. не съществуват другаде освен в Ловеч, посочи проф. днф Боряна Христова.
По думите й колекцията наброява 26 ръкописа, множество старопечатни книги и около 400 исторически документа. Най-ценните са няколко дамаскина, сборник със слова, в който има неизвестни текстове, две невероятно красиви евангелия, два ръкописа на поп Лукан и др. Много е богато жанровото разнообразие, включително има и първи стихотворни опити на поети от Ловеч.
С докладите от научната конференция в Ловеч ще бъде издаден специален том, добави проф. днф Христова. Ще бъде издаден и опис на ловешките ръкописи, ще бъде написана история на музея, както и на града и издадени от СУ. Ръкописните и книжовни паметници ще бъдат реставрирани и дигитализирани.
Съорганизатори на националната конференция са Катедра "Библиотекознание, научна информация и културна политика" на Философския факултет на СУ "Св. Климент Охридски" и Община Ловеч. Ще бъдат представени 18 научни съобщения и презентации с основни участници от Катедра "Библиотекознание, научна информация и културна политика" при СУ, която по този начин отбелязва своята 65-годишнина.
Конференцията е резултат от подписан по-рано тази година договор за сътрудничество между Регионален исторически музей - Ловеч, и Катедрата.

/ГИ/