Увеличават се професионалните паралелки в Смолянска област

Увеличават се професионалните паралелки в Смолянска област

BOBSTH 15:09:01 17-09-2018
IS1506BO.021
Смолян - учебна година

Увеличават се професионалните паралелки в Смолянска област


Смолян, 17 септември /Христина Георгиева, БТА/
Повече паралелки в професионалните гимназии са формирани през тази учебна година в област Смолян, съобщи областният управител Недялко Славов. Според него забележителният ръст по отношение на професионалното образование в училищата в региона се дължи и на добрите модели на сътрудничество с бизнеса. Като добри практики в това отношение се посочва взаимодействието между минното дружество и професионалната гимназия в Мадан. Учебната година бе открита днес във всички 61 училища и 49 детски градини в областта, посочи Мария Семерджиева, началник на Регионалното управление по образование.
Общо 256 ученика ще се обучават в 14-те паралелки в професионалните гимназии, докато през миналата учебна година тези паралелки са били 8 с 160 гимназисти. С подкрепата на местната структура на Камарата на строителите е възстановена специалността "Строителство и архитектура" в ПГТС-Смолян. Паралелката с бъдещи строители е формирана като маломерна от 8 ученика. Следвайки очакванията на бизнеса и търсенето на трудовия пазар е бил обявен прием за нова специалност "Млекопреработване", но заради явилия се единствен кандидат, паралелка не е създадена. Професионално обучение се разкрива и в община Баните след 6-годишно прекъсване, уточняват от РУО. Подкрепата от страна на бизнеса за обучението на кадри в професионалните паралелки се изразява главно в осигуряване на стипендии, учебници, общежитие и възможност за стажове.
Първокласниците в областта са 683-ма, което е с близо 200 по-малко деца в 1 клас в сравнение с миналата година. В четири училища няма записан нито един първокласник. Учениците в областта са 9276, като общият им брой е намалял от миналата година с около 300. Близо 900 деца от областта учат в чужбина, заминавайки заедно с родителите си. Отрицателните демографски процеси се отразяват на приема и на училищата по изкуства. В Националното училище по фолклорни изкуства в Широка лъка и Художественото училище в Смолян не са попълнени обявените места и са издадени разрешения за формиране на маломерни паралелки с по-малко от 10 ученика.
В областта има 26 училища и 17 детски градини със статут на защитени, а за новата учебна година се предлага още едно училище и 3 градини да се прибавят към тях.
Над 90 процента от ремонтите на училищните сгради са приключили, уточняват от РУО. Осигурени са и горива за отопление на класните стаи за зимния сезон.

/ИС/