Фолклорни изпълнители от цялата страна ще участват в спектакъла за 70-годишнината на ансамбъл "Мездра"

BOBSTH 14:14:31 23-02-2017
MM1412BO.005
Враца- фолклорен ансамбъл- годишнина
Фолклорни изпълнители от цялата страна ще участват в спектакъла за 70-годишнината на ансамбъл "Мездра"
Враца, 23 февруари /Ива Спасова, БТА/
Фолклорни изпълнители от цялата страна ще участват в концерт-спектакъла "Да останем богати" на Представителния фолклорен танцов ансамбъл "Мездра", с който ще бъде отбелязана 70-годишнина от създаването му. Това съобщи ръководителят на състава Мирослав Аспарухов в пресклуба на БТА във Враца.
Спектакълът на танцовия състав към мездренското читалище "Просвета 1925" ще бъде представен на 18 април на сцената на драматично-кукления театър във Враца. Сюжетът му е изграден върху съдбата на млада жена, доброволно влязла в друговерско семейство. На Великден, когато не може празнува най-важния за християните ден,тя разбира колко неотделими от нея са песните, танците и обичаите на народа й, разказа Мирослав Аспарухов. В концерта са включени песни и танци от шестте фолклорни области в България. Заедно с танцьорите от ансамбъл "Мездра" на врачанска сцена ще се представят Народен оркестър и хор на ансамбъл "Тракия", Народен хор при Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство- Пловдив. Зрителите ще могат да чуят певците Илия Луков, Светлин Миланов, Юри Крумов, Валентина Добрева, Дарина Славова, както и изпълненията на Лазар Керемедчиев /каба-гайда/ и Темелко Иванов /кавал/. Женският народен хор "Мездра" и мъжката фолклорна група "Змей Горянин", както и бивши танцьори от мездренския ансамбъл също ще участват в спектакъла.
Мирослав Аспарухов каза, че запазването на българското фолклорно богатство е кауза за най-стария танцов състав във Врачанско през всичките години от създаването му. Затова след тържественото отбелязване спектакълът ще бъде представен безплатно във всички населени места в община Мездра. След всеки концерт зрителите ще могат да разучат как да играят по едно характерно хоро от всяка фолклорна област, допълни той.
Стотици деца и възрастни са преминали през школата на ансамбъла и са се изявявали на сцена в страната и чужбина като изпълнители на български народни танци. Сега в детската школа по народни танци към читалището играят около 150 деца, над 50 са танцьорите на средношколския състав, а още толкова са участниците на представителния ансамбъл, каза неговият ръководител. Представителният ансамбъл "Мездра" е носител на десетки престижни награди от международни танцови фестивали в страната и чужбина.
/ММ/