На 5 юли православната църква почита Св. Атанасий Атонски - основател на първия манастир в Света гора

BOBSTH 06:45:01 05-07-2015
IS1347BO.019 06:45
поклонение - пристанище - Св. Атанасий Атонски
На 5 юли православната църква почита Св. Атанасий Атонски - основател на първия манастир
в Света гора
София/Уранополи, 5 юли /БТА/
По улиците на Уранополи се разминават туристи, монаси и поклонници. В селището, което е последна спирка преди Света гора, е оживено през цялата година. Монасите сякаш бързат най-много - да излязат от света на суетата, за да се върнат в своя, духовния.
Ферибот за святата земя на Атон тръгва в 9.45 всеки ден. И днес ще заминат сто и десет мъже (толкова е ежедневната квота) на поклонение пред стоицизма на монасите, които повече от 1000 години всеотдайно служат на Бога.
Поклонниците отчетливо се различават от туристите - с раници, стабилни обувки, дървени геги за преходите в планината (продават ги на много места). Но и да не бяха тези отлики, пак щяха да се разпознават.
Повечето са млади хора. Всички бързат. Очакването за пристигане в монашеската република се описва трудно. Човешки истории и духовни пътеки се събират на ферибота.
На пристанището остават жените. А по каменните улички са само туристите - из многобройните кафенета и ресторанти, магазините със зехтин, вино, локуми и халви с мед, църковна утвар - от тях се долавя мирис на тамян.
Уранополи (Небесния град - в превод от гръцки) живее сякаш извън времето. От догодина историческата кула на брега на морето ще е действащ музей. Повечето от едноетажните къщички между зокумите, са станали двуетажни, в това е промяната. И в неизбежните търговски обекти. Разносвач на плодове и зеленчуци кани всеки до пикапа си. На плажа разпъват хавлии туристите. В един от магазините за храни възрастна гъркиня мели традиционно кафе в дървена мелница, която не помни годините си, украсена с икони на Света Богородица.
Пред офиса за поклонници паркира микробус с българска регистрация. Пътуването на мъжете, които слизат за визите си (молбите за посещение на Света гора се подават до шест месеца по-рано), е организирано от енорийски център в София. Ще тръгнат за Градината на Богородица утре.
Според преданието Божията майка харесала красотата на Атон по време на пътуване до Кипър и поискала това място за своя градина.
През 963 година Атанасий Атонски основава на планинския полуостров Великата лавра - първия и досега най-голям манастир тук (монаси в Атон започнали да се заселват много преди това). Манастирите са 20 и ще си останат толкова. Ако са недостатъчни да поберат монасите, те се заселват в скитове, келии и колиби. Из пусти и стъмни места са постниците - малки необлагородени пещери за монаси-аскети.
Манастирите пазят богати библиотеки и колекции от реликви, а в столицата Карея е типикът "Трагос". На него е подписът на император Йоан Цимисхи и неговият печат - символ на независимостта на монашеската държава.
Преди от пристанището Дафни да се върне ферибот с поклонници, акостира кораб със сирийски християни, които живеят в Кувейт. Сред тях има много жени, така че ще разглеждат Света гора от морето. Казват, че молитвите на вярващите крепят този свят. И добавят - колко много молитви тръгват от Атон.
А от ферибота мълчаливо слизат мъже с излъчване на смирение и вътрешен мир, които само вярата може да даде. Какъвто и да си тръгнал за тук, не може да се върнеш същия. За скептиците може да се каже само едно - истината е в очите (и в сърцето). Със сигурност по обратния път не само на гърба е по-леко, заради празните раници. Със сигурност тези мъже ще се справят по-лесно с всичко по пътя си. И ще се молят за един по-добър свят. Сто човешки истории продължават, сто духовни пътеки се разделят, за да пренесат в него светлината на Света гора.
На 5 юли православната църква почита Свети преподобни Атанасий Атонски. /ИС/
/ИС/