Словакия и САЩ подписаха военен договор, предизвикал спорове в Братислава

AV 10:51:31 12-02-2022
NS1048AV.007
Словакия - САЩ - отбрана - договор - обзор

Словакия и САЩ подписаха военен
договор, предизвикал спорове
в Братислава


София, 12 февруари (Милена Милева, БТА)
В началото на февруари Вашингтон и Братислава сключиха споразумение за сътрудничество в областта на отбраната, което ще позволи на САЩ да разширят военното си присъствие и да модернизират две летища в Словакия. Критиците на договора в източноевропейската страна казват, че той може да накърни националния й суверенитет. Докато словашките депутати бурно обсъждаха сделката, навън, пред сградата на парламента, хиляди словаци протестираха срещу договора, сключен според мнозина набързо и без обществена подкрепа.
Договорът бе подписан на 3 февруари във Вашингтон от държавния секретар на САЩ Антъни Блинкън, словашкия външен министър Иван Корчок и словашкия министър на отбраната Ярослав Над. Дебатите в парламент бяха изключително бурни, с освирквания, опити за блокиране на трибуната от опозиционни депутати и физически сблъсъци. И все пак договорът бе одобрен благодарение на гласовете на управляващите.
Бързо след това, както и се очакваше, под споразумението постави подписа си президентката Зузана Чапутова и с това то влезе в сила. Така Словакия стана последната членка от НАТО от източния фланг на алианса, сключила такъв пакт, отбелязва радио "Гласът на Америка". И то в момент, когато напрежението около Украйна продължава да расте. Западът обвинява Русия, че иска да нахлуе в съседката си, Москва отрича да има такива намерения.
Според договора САЩ ще финансират със 100 милиона долара модернизирането на две словашки военни летища - в Малацки-Кухиня и Слиач, намиращи се близо до границата с Украйна. Те остават словашка собственост, но американските военни могат десет години безплатно да ги ползват и да държат там оборудване и техника. Важно уточнение е, че разполагането на допълнителни войски на НАТО може да става само ако бъде одобрено от словашкия парламент.
Още преди сключването на сделката стана ясно, че в Словакия отношението към нея никак не е еднозначно. Вероятно затова още на церемонията по подписването във Вашингтон Блинкън намери за необходимо в речта си да отхвърли "дезинформацията", която по думите му се разпространява около договора и изобщо срещу "трансатлантическото партньорство" и да подчертае, че той не предвижда нито създаване на постоянни американски бази на словашка земя, нито трайно разполагане на американски войски. Споразумението е между пълноправни и суверенни партньори, каза той, в интерес и на двете страни. А словашкото правителство, начело с Едуард Хегер, заяви, че споразумението съответства на договорите, подписани вече от 23 страни от Атлантическия съюз, включително от всички, намиращи се на източните му граници, в това число България, както и Полша и Унгария, които също като Словакия граничат с Украйна.
Но геополитическата ситуация и позицията на НАТО будят спорове в Словакия. През януари допитване до общественото мнение показа, че 44,1 процента от словаците смятат НАТО и САЩ са отговорни за напрежението между Русия и Украйна, а 34,7 на сто от анкетираните обвиняват са това Русия.
Споразумението бе одобрено с гласовете на 79 депутати при необходими 76 гласа в 150-местния словашки парламент. 60 бяха против. Вотът се раздели по линията управляващи - опозиция. Роберт Фицо, бивш премиер, а сега лидер на опозицията, нарече договора "коварен, мръсен и лош", превръщащ Словакия в "провинция на САЩ". Неговата партия Смер - Социалдемокрация настоява да се свика референдум за одобряване на споразумението, засилващото военното сътрудничество със САЩ. А управляващата четирипартийна коалиция припомни на Фицо, че преговорите по договора започнаха, когато той беше власт и Словакия купи американски бойни хеликоптери и самолети. През 2018 г. Братислава подписа сделка за купуване от "Локхийд-Мартин" на 14 многоцелеви самолета Ф-16 за 1,8 милиарда долара. Първите четири трябва да бъдат доставени тази година.
Предстои да се види дали приемането на военния договор със САЩ е признак за по-сериозна промяна във външнополитическата линия на Словакия, която също както и Унгария, досега се стараеше да поддържа добри отношения с Русия и не бързаше да подкрепи налагането на икономически санкции срещу Москва.

/НС/