Балотаж на президентските избори в Коста Рика: кои са двамата кандидати

AV 16:57:31 11-02-2022
PA1651AV.005
Коста Рика - политика - избори

Балотаж на президентските
избори в Коста Рика: кои са
двамата кандидати


София, 11 февруари (Божидар Захариев, БТА)
В Коста Рика на 6 февруари бяха произведени избори за президент. Резултатите бяха донякъде изненадващи. Двама кандидати ще се явят на балотаж на 3 април: 67-годишният бивш президент Хосе Мария Фигерес и 60-годишният представител на партията "Социалдемократичен прогрес" Родриго Чавес, който е бивш министър на финансите. Чавес изненадващо зае второто място, след като успя да изпревари евангелиста Фабрисио Алварадо, който остана на трета позиция въпреки по-благоприятните за него прогнози на социолозите. И двамата кандидати, които достигнаха до балотажа, са с интересни биографии. Ето накратко най-важните факти за всеки от тях:

Хосе Мария Фигерес: бивш президент и син на бивш президент

Хосе Мария Фигерес, който е член на центристката "Партия на националното освобождение", е син на бившия президент на Коста Рика Хосе Фигерес Ферер. Хосе Фигерес Ферер е една от ключовите фигури в 44-дневната гражданска война в Коста Рика през 1948 г. , която отнема живота на над 2000 души. След гражданската война той оглавява временно правителство, което поема контрол върху управлението на страната за 18 месеца. През това време новият лидер разформирова костариканската армия, дава право на жените и на неграмотните да гласуват на избори, въвежда базисни социални политики, забранява местната комунистическа партия, гарантира образование за всички и инициира написването на нова конституция на централноамериканската държава. През 1954 г. се ражда синът му Хосе Мария, който е белязан от значимостта на баща си в костариканското общество и завършва американската военна академия "Уест пойнт". Четири години след смъртта на Хосе Фигерес Ферер през 1990 г. Хосе Мария Фигерес става президент на Коста Рика. Той събра най-много гласове на първия тур на изборите в неделя (около 27 процента от гласовете на избирателите) и има всички шансове за втори път да стане президент. Фигерес обещава, ако бъде избран, да се бори с безработицата, от която са засегнати 23 процента от петте милиона жители на Коста Рика, и да обърне внимание на защитата на околната среда.

Родриго Чавес - кандидатът изненада, който се добра до балотажа

Социолозите не прогнозираха, че Родриго Чавес, който е представител на центристката партия "Социалдемократичен прогрес", ще стигне до балотаж. За разлика от политическата сила на Хосе Мария Фигерес, "Партията на националното освобождение", която е основана през 1951 г. и има богата история, партията на Чавес е, по собствените му думи, най-младата, която взе участие на тези избори. Основаната през 2018 г. партия успя да излъчи кандидат на балотажа на президентските избори и да заеме трето място на парламентарните избори, които бяха произведени заедно с първия тур на президентските в неделя. Повече гласове от нея на парламентарните избори събраха "Партията на националното освобождение" и "Партията на социалхристиянското единство". Родриго Чавес бе непознато име в костариканската политика допреди две години, когато стана финансов министър на президента Карлос Алварадо, отбелязва испанският в. "Паис". Само няколко месеца след като бе назначен за министър, Чавес, който открито критикуваше президента Алварадо, се оттегли от министерския пост и обяви, че се кандидатира за президент. Той се представя като противник на досегашната политическа класа на страната и като носител на нова визия за управление. Любопитно е, че социологическите проучвания му отреждаха около пет процента от гласовете на избирателите, а той спечели близо 17 процента. Чавес е доктор по икономика от Университета на Охайо в САЩ, работил е също така по научни проекти, свързани с Харвардския университет. В продължение на 27 години е работил за Световната банка в над 45 страни в Америка, Европа и Азия.

Избори с ниска избирателна активност

Това бяха изборите с най-ниската избирателна активност в Коста Рика от 60 години, пише в. "Паис". Над 40 процента от костариканците си останаха по домовете. По тази причина Фигерес и Чавес заявиха, че са готови да получат подкрепа от други политически сили на втория тур, на който освен един с друг, ще трябва да се борят и с апатията на населението, изтъква всекидневникът. Ако новият президент дойде на власт в условията на ниска избирателна активност, това ще означава, че той ще се ползва със слаба легитимност, отбелязва испанското издание.
(БЗ)


/ПА/