Възможно ли е Ердоган да не бъде кандидат на президентските избори в Турция?

Възможно ли е Ердоган да не бъде кандидат на президентските избори в Турция?

AV 10:43:01 09-02-2022
ML1038AV.009
Турция - Ердоган - избори

Възможно ли е Ердоган да не бъде кандидат на президентските избори в Турция?


София, 9 февруари /Мина Иванова от БТА/
Макар кандидатурата на президента Реджеп Тайип Ердоган за нов мандат на поста да изглежда почти сигурна, твърденията на турски опозиционни представители и прависти, че по конституция това е невъзможно, предизвикват оживени дискусии в страната.
Съгласно член 101 на турската конституция президентът се назначава с петгодишен мандат, а едно и също лице може да бъде избрано на поста най-много два пъти. Този член фигурира в конституцията от 2007 г., когато Турция въведе преки президентски избори. Десет години по-късно, при направените промени, одобрени на референдум през 2017 г., с които Турция премина към президентска система на управление, този член остана в сила.
Според проф. Фикрет Ерен от правния факултет на Анкарския университет е невъзможно Ердоган да се кандидатира за нов мандат на редовните избори за парламент и президент през юни 2023 г.
"Г-н Тайип не може да бъде кандидат за трети път, освен ако парламентът не вземе решение за предсрочни избори", казва експертът, цитиран от в. "Йеничаг".
Ерен обясни, че сега действащата конституция е видоизменен вариант на старата конституция, а не изцяло нова версия, поради което не може да се счита, че Ердоган е бил избран за първи път за президент на изборите през 2018 г.
На тези избори Ердоган стана първият президент с изпълнителна власт в историята на страната след гласуваните на референдума промени за преминаване на Турция към президентска система на управление. Той обаче има и друг мандат като държавен глава, спечелен на изборите през 2014 г., когато страната все още е парламентарна република.
Позицията, защитавана от прависта Ерен, обаче оспорва заместник-председателят на управляващата Партия на справедливостта и развитието /ПСР/ Али Ихсан Явуз. Той обясни неотдавна, че противно на твърденията на опозицията, няма никакви пречки пред кандидатурата на Ердоган. Според него настоящият президент не само че може да се кандидатира за изборите на редовната им дата през юни 2023 г., но и "съдейки по резултатите от анкетите и мнението на хората, отново ще стане президент".
Това обаче съвсем не изглежда сигурно днес, няколко месеца след това изказване. Според най-нова анкета на агенция Метропол, цитирана от турски медии, 30 на сто от анкетираните са казали, че ще гласуват за Ердоган на следващите избори, а 37 на сто - че ще подкрепят съперника му от опозицията. Отделно, 29 процента от запитаните са посочили, че ще решат в зависимост от това кой ще бъде кандидатът на опозиционния алианс.
Съвсем не изглежда гарантирана и подкрепата за Ердоган от страна на електората на Партията на националистическото действие /ПНД/ на Девлет Бахчели, която заедно с управляващата Партия на справедливостта и развитието /ПСР/ формира т.нар. Републикански алианс. Според изследването на Метропол 50,7 на сто от избирателите на националистическата формация казват, че ще гласуват за Ердоган, а 42,7 на сто обвързват избора си с това кой ще бъде кандидат на опозицията.
Икономистът Атила Йешилада пък представи обобщение на няколко нови проучвания на общественото мнение по темата, заключавайки, че "Ердоган вече не е безспорният водещ кандидат", пише "Милли газете". Представени са резултатите от анкетите на десетина агенции във връзка с потенциалното представяне на Ердоган като кандидат-президент на следващите избори. Те сочат, че настоящият президент води само в едно от допитванията пред всички кандидати на опозицията, а в друго води пред повечето, но не и пред всички опозиционни кандидати. Анкетите на всички останали социологически агенции, включени в обобщената справка на Йешилада, прогнозират загуба за Ердоган срещу най-малко един съперник от потенциалните кандидати на опозицията, а три от проучванията показват, че той ще загуби изборите, без значение срещу кого се изправи.
Засега опозицията не разкрива кого ще кандидатира да се бори за президентското кресло на следващите избори и не е известно дали опозиционните сили ще успеят да се обединят около един общ кандидат, което ще е от ключово значение за изхода от вота. Най-често спряганите имена за съперник на Ердоган от опозицията са тези на лидера на Народнорепубликанската партия, най-голямата опозиционна сила в страната, Кемал Кълъчдароглу и на кметовете на Истанбул и Анкара Екрем Имамоглу и Мансур Яваш.
В полемиката около потенциалната кандидатура на Ердоган за нов мандат в понеделник се включи и лидерът на националистите Девлет Бахчели.
"Нашият кандидат-президент е ясен и той е Реджеп Тайип Ердоган. Вярвам, че на изборите през 2023 г. г-н Ердоган ще спечели гласуването с ясна преднина и Републиканският алианс ще постави подписа си под нова победа", заяви той.
По думите му твърденията, че Ердоган няма да може да се кандидатира отново за поста нямат никакво правно или конституционно основание. Той заяви също така, че се подготвят законови промени, с които да се даде възможност за три мандата на президента.
Сред правистите, които оспорват правото на Ердоган да се кандидатира отново на редовни президентски избори, е и Сабих Канадоглу, почетен републикански прокурор на турския Касационен съд. Според него кандидатурата на Ердоган е невъзможна, без да бъде направено законово изменение. Канадоглу коментира изказването на Бахчели, в което националистът спомена и неговото име сред група "съмнителни имена", които може да "се опитат да създадат напрежение" по темата, като каза, че думите на Бахчели са своеобразно признание за спънките пред кандидатурата на Ердоган за нов мандат.
"Бахчели съвсем ясно заявява: "ще направим промени". С това свое изявление всъщност и самият той казва, че Ердоган не може да бъде кандидат повече от два пъти. Казва, че докато не бъде направена промяна в конституцията, е фактически невъзможно /Ердоган/ да бъде кандидат", смята Канадоглу, цитиран от турския "Индипендънт".
Ако в заключение трябва да дадем ясен отговор на въпроса в заглавието, то надали двусмисленото тълкуване на основния закон ще спъне Ердоган по пътя му към президентското кресло. Тълкуването на резултатите от социологическите анкети обаче може да даде важни насоки както на управляващите, така и на опозицията. За първите те са знак, че преизбирането на Ердоган съвсем не е сигурно, а за вторите - че ако искат да попречат на настоящия президент да стигне отново до Аксарай, трябва да се обединят около общ и силен кандидат. /МИ/



/МЛ/