Иновативни чадъри за градските пространства - получаваш не само сянка, но и ток, и вода

AV 14:06:31 05-02-2022
GG1403AV.005
Полша - екология - иновации

Иновативни чадъри за градските пространства - получаваш не само сянка, но и ток, и вода


София, 5 февруари /Милена Милева, БТА/

Студенти от политехниката в полския град Вроцлав са измислили оригинален начин как градовете да се справят с нашествието на бетона и образуващите се заради него "горещи островчета". С чадъри, само че технологични, които не само дават сянка, но и произвеждат електроенергия и събират вода за поливане.

Така се ражда проектът "Перосол", награден в конкурса "Градски климатон" 2021, организиран от местните власти и неправителствения сектор като част от европейска инициатива за иновации в областта на климатичните предизвикателства. Участниците в това състезание са имали 24 часа, за да предложат комплексни решения, свързани с опазването на климата, пестенето на енергия и с проблема за топлина в домовете и града, разказва вестник "Газета виборча". Автори на наградения проект за иновативните чадъри са четирима студенти от Вроцлавската политехника - Михал Буджиш, Михал Алберски, Каролина Чихецка и Ева Токарска.

Трябва да се борим с "бетонозата", от която страдат градовете ни, но така или иначе има места, където няма как да се посадят дървета, разказва пред вестника една от наградените - Ева Токарска, която следва архитектура. Не е лесно да се озеленят например площади, под които има подземни паркинги, както е "Нови тарг", един от вроцлавските площади.

Какво може да помогне? "Перосолите", например, метални конструкции, високи пет метра и също толкова широки. Приличат на огромни чадъри. Покрити са с перовскитни слънчеви панели (оттук и името на проекта), които са ефикасен източник на енергия. Произвеждат повече енергия от фотоволтаиците на база силикон и са бързо развиваща се технология, обяснява Токарска. А едно от основните им предимства е фактът, че могат да произвеждат енергия и на изкуствено осветление, а в градовете то не липсва.

Тези чадъри могат да складират и доставят енергия, а формата им - приличат на чаша с високо столче - позволява да събират и дъждовна вода. Така авторите на проекта искат да решат и проблема с отвеждането на водата от площадите, когато вали - предлагат в ствола на чадърите да има ретензионни резервоари. Допълнително в конструкцията може да бъдат монтирани кранове, така че водата да се използва за поливане на околната зеленина. И ако на тези места в града, където бъдат поставени "перосолите" няма как да се посадят дървета, може да се поставят кашпи и саксии и така да се озелени пространството.

Студентите са решили да заложат и на местния патриотизъм. Защото именно във Вроцлав фирмата Saule Technologies, създадена от полската физичка Олга Малинкевич, пусна през миналата година първата фабрика за перовскитни гъвкави слънчеви панели.

И накрая, малко обяснение - перовскитите са материали, носещи името на руския учен Лев Перовски, открил през 19 век минерал с кристална структура.

/ГГ/

 

Снимка към статията в линк: https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,27861832,studenci-z-wroclawia-wymyslili-sposob-na-miejskie-wyspy-ciepla.html