Развръзката на правителствената криза в Черна гора ще е ясна още днес

Развръзката на правителствената криза в Черна гора ще е ясна още днес

AV 09:44:01 03-02-2022
VN0938AV.007
Черна гора - правителствена криза

Развръзката на правителствената криза в Черна гора ще е ясна още днес


Подгорица, 3 февруари /Специално за БТА от Антоанета Пунчева/
В 11 часа днес парламентът на Черна гора ще проведе извънредно заседание. Неговият дневен ред се изчерпва с две точки: предложение за освобождаване на вицепремиера Дритан Абазович и предложение за избор на нов заместник министър-председател, а именно Милойко Спайич, министър на финансите и социалните грижи.
Кворумът изисква присъствието на 41 депутати и е несигурен. Демократите на Черна гора са против отстраняването на Абазович, а от Демократичния фронт обявиха, че ще гласуват точно за това. Според СНП - Социалистическата народна партия, няма нужда от такова усилие, защото в петък, по думите им, правителството със сигурност ще падне.
Кабинетът на Здравко Кривокапич виси на косъм, а дилемата е ще има ли подкрепа за правителство на малцинството, което предложи Абазович в средата на януари, или страната поема към предсрочни избори. Кабинетът е изправен пред вот на недоверие, поискан от бившите му коалиционни партньори.
"Евронюз" написа, че "Кривокапич, който дойде на власт начело на широка коалиция през август 2020 г., която включва просръбски и проруски партии, както и либерали и малцинствени групи, твърди, че президентът на Черна гора Мило Джуканович и неговата Демократическа партия на социалистите (ДПС) стои зад усилията да бъде сменен".
"Ще дойдем на сесията и ще гласуваме за отстраняването на вицепрезидента Абазович", казва депутатът от ДФ Славен Радунович. Според ДФ най-бързият изход от "политическата каша" е оставката на премиера.
"Ако се проведе това заседание на Народното събрание, "Демократична Черна гора" няма да подкрепи отстраняването на Абазович, защото няма да гласуваме заедно с ДПС", декларира депутатът от демократите Владимир Мартинович.
Все още не се знае с абсолютна сигурност дали в залата ще присъстват депутатите от ДПС и от партиите на малцинствата. "Социалдемократите на Черна гора със сигурност няма да развалят идилията, която имаме в момента сред избирателите на управляващото мнозинство. Така че ще вземем позиция за заседанието преди самата сесия", каза Марко Ракочевич.
За разлика от социалдемократите, тези от Либералната партия единодушно решиха да попречат на кворума на първото извънредно заседание на парламента, като не присъстват в залата. "Ако бяхме нормална държава, каквато не сме, разбира се, и изборът на това правителство, нямаше да е нищо ново. Но поради цялата съвкупност от вътрешни и външни обстоятелства, смятаме, че това е най-важното правителство след възстановяването на независимостта през 2006 г." Според тях периодът от 2016 г. до 2020 г. е оставил катастрофални последици. Тогава много некомпетентни кадри са се укривали под маската на патриотизъм, а гражданите са плащали за апартаменти, служебни коли, обеди и бельо за любовници, твърдят те.
ДПС е готова да гласува за правителството на малцинството, защото това е по-добро решение от катастрофалната ситуация, в която Черна гора се намира със сегашното правителство, каза лидерът на партията Мило Джуканович.
В дълго интервю за агенция МИНА Джуканович отбеляза, че правителство на малцинството е най-лошата алтернатива на сегашното, но в момента парламентарните партии не били готови да подкрепят други решения за кризата.
Президентът смята, че животът на правителство на малцинството трябва да е една година и ясно да бъдат разписани приоритетите, с които ще се занимава в този период. Според оценката на Джуканович сегашният кабинет е неуспешен. "Загуби се първоначалната инерция в развитието на институциите на независимата държава Черна гора", обобщи президентът.
Новото черногорско правителство е засегнато от политическата криза и възможни предсрочни избори, а процесът на реформи в Черна гора е в застой, пише в документ на Британския институт "Оксфорд Аналитика", цитиран от портала РТЧГ. Според института, който редовно анализира политическите събития и тези в сферата на сигурността в Западните Балкани, "Черна гора е в застой". Страната започна преговори за присъединяване към ЕС преди десетилетие. Френското председателство може да бъде възможност за скорошна промяна, но "Оксфорд Аналитика" посочи още през юни миналата година, че новото черногорско правителство все още не е изпълнило обещанията си.
Липсата на време и сложните политически събития не дават много място на Франция, като страна-председател на ЕС, да направи нещо по-конкретно за доближаването на Западните Балкани до Европейския съюз. Документът на Британския институт изброява и възможните негативни ефекти, ако политиката на разширяване не бъде засилена: "Несигурността относно присъединяването може да доведе до намаляване на преките чуждестранни инвестиции в региона. "Изтичането на мозъци" от него ще продължи и вакуумът, оставен от ЕС, може да привлече значително руско или китайско присъствие в региона."
Дни по-рано Митрополията на Сръбската православна църква (СПЦ) в Черна гора обяви, че "не участва нито сега, нито в бъдеще в междупартийни сметки и политически споразумения". В същото изявление обаче бе подчертано, че "не трябва да се очаква от митрополита да подкрепи формирането на правителство, което пряко или косвено да върне на власт предишния режим". На свой ред противниците на СПЦ в Черна гора я призоваха да се регистрира като политическа партия.
Съотношението на актуалните политически сили в Черна гора е напът да се изясни още днес.
Вчера вечерта председателят на Народното събрание Алекса Бечич заяви, че няма да допусне злоупотреба с правилника за дейността на институцията и тя ще разгледа направените предложения за политически промени. В социалните мрежи той призова всички участници и граждани към мир, толерантност и взаимно уважение. /АП/







/ВН/