Преизбирането на Серджо Матарела за президент на Италия - победа на необходимото статукво или израз на политическа парализа

AV 10:45:01 31-01-2022
PA1039AV.001
Италия - избори - изводи

Преизбирането на Серджо Матарела за президент на Италия
- победа на необходимото статукво
или израз на политическа парализа


София, 31 януари /Габриела Големанска, БТА/

Един сериал в 8 епизода

Сагата по избирането на президент на Италия започна на 24 януари и приключи късно вечерта на 29 януари. Вотът се проточи 6 дни. Очакваше се избор на нов държавен глава, но след 8 напрегнати гласувания, нещата се върнаха там, откъдето започнаха. Серджо Матарела бе избран за втори президентски мандат на осмото гласуване. Той бе подкрепен от 759 от общо 1008 членове на избирателната колегия. За сравнение преди 7 години той бе избран за първи мандат с 665 гласа, но тогава електорите бяха 995. Матарела не успя да подобри постижението на Сандро Пертини, който през 1978 г. бе избран с 832 гласа от общо 995 електори. Но той все пак се нареди на втора позиция по брой на гласовете, с които е избран държавен глава в новата история на Италия, припомнят АНСА и в. "Кориере дела сера".

В края на миналата година Матарела произнесе прощална реч, в която потвърди, че не иска втори мандат, нещо, което той бе заявил на няколко пъти и по-рано. В навечерието на президентския вот в медиите се появиха снимки на опакования му багаж, който се изнася от президентския дворец. През това време италиански журналисти и анализатори се надпреварваха да правят прогнози кои бивши и настоящи премиери, министри, депутати, дипломати и експерти са най-подходящи за поста. Западни медии дори сведоха надпреварата до епична битка между премиера Марио Драги и бившия премиер Силвио Берлускони. Но Драги официално така и не беше издигнал кандидатурата си, въпреки че мнозина съзряха в изказванията му на пресконференцията му в края на миналата година желание да се премести в президентския дворец Куиринале. А Берлускони в крайна сметка се отказа от надпреварата, когато стана ясно, че личността му продължава да разделя обществото, въпреки единодушната подкрепа, която той получи от десницата.

Осемте гласувания бяха излъчвани директно в интернет. На тях ту левицата, ту десницата, ту антисистемните партии се редуваха ту да се въздържат от гласуване, ту да пускат в урната празни бюлетини. А преди, по време и след всяко гласуване имаше непрекъснати срещи в различни формати с участието на водещи политически фигури - Матео Салвини от "Лига", Джузепе Конте от Движение "5 звезди", Енрико Лета от Демократическата партия, Роберто Сперанца от "Свободни и равни", Антонио Таяни (вместо намиращия се в болница за изследвания Берлускони), Джорджа Мелони от "Италиански братя" и Матео Ренци от "Италия Вива".

Преговаряше се за общ кандидат, който да получи широка подкрепа от всички лагери. Паралелно с това се водеха и разговори за това ако този общ кандидат бъде Марио Драги, кой тогава да оглави правителството по същия ефикасен начин като него и със същата широка подкрепа от почти всички политически лагери. Разглеждаха се варианти, при които ако Драги стане президент, то премиер да бъде или министърът на икономиката Даниеле Франко, или ръководителката на Департамента за информации в областта на сигурността към правителството, координиращ дейностите на службите за външна и вътрешна сигурност Елизабета Белони, или министърката на правосъдието Марта Картабия.

По-често обаче разглежданите варианти предвиждаха Драги да остане премиер, а за президентския пост бяха предлагани Картабия, Белони, председателката на Сената Мария Елизабета Казелати, бившата кметица на Милано Летиция Морати, бившият председател на Камарата на депутатите Пиер Фердинандо Казини, бившият министър за международното сътрудничество и интеграцията и основател на благотворителната "Общност на Свети Егидий" Андреа Рикарди и бившият магистрат и прокурор Карло Нордио, участвал в емблематични разследвания за Червените бригади, в операцията "Чисти ръце" и за злоупотреби при изграждането на предпазните диги по проекта "Мойсей" във Венеция.

При този богат избор на кандидати, обаче консенсус между левите и десните не бе постигнат и още на шестия тур в петък се заговори за евентуален втори мандат на Матарела. След седмия тур, на който в събота сутринта над 387 електори гласуваха за Матарела, последваха нови консултации, след които левоцентристите и десноцентристите отправиха призив към досегашния държавен глава да се съгласи на втори мандат. Отговорът му дойде почти незабавно. "Имах други планове, но щом това ще е от полза за държавата, аз съм на линия", каза той. Така се стигна до осмия победен тур за него и до запазване на настоящото състояние на нещата. При което и Марио Драги запазва премиерския си пост.

Едно необходимо статукво

Сега се очаква след полагане на клетва от Матарела по-късно през седмицата, Драги да връчи оставката на правителството, а после да му бъде възложен втори премиерски мандат. Очаква се второто му правителство да има още по-стабилна многопартийна подкрепа и да няма почти никакви министерски промени, пише в. "Република".

Твърди се, че именно Драги е изиграл ключова роля в задкулисните разговори за преизбирането на Матарела. Сега се очаква той да изиграе и ролята на посредник в преговорите за засилване на подкрепата за правителството. Така де факто Драги реализира стремежа си да продължи да играе активна управленческа роля. В Италия именно премиерът е този, който действа и има по-голяма видимост. В тази си роля той има по-голяма видимост и на световната сцена.

Противно на предположенията на западни анализатори, Драги изглежда не искаше да си почине от активната премиерска роля и да се скрие зад маската на церемониален президент. Подобно нещо не би било никак навременно в момент, в който ЕС търси нов неформален лидер след оттеглянето на Ангела Меркел от германския канцлерски пост. Френският президент Еманюел Макрон би искал да е този лидер, но пък Драги има репутацията на спасител на еврозоната в момент на криза, което може да наклони везните в негова полза. Освен това Драги и Макрон тъкмо започнаха да прокарват общ план за реформа на фискалните правила в ЕС и за увеличаване на инвестициите и сега са точно във фазата на търсене на подкрепа от свои европейски колеги. Така че оттеглянето на Драги от премиерския пост по средата на тези усилия отново би било ненавременно.

Във вътрешнополитически план правителството на Драги започна правосъдна реформа, а в плановете му е и реализиране на данъчна реформа. Италия получава и най-много средства по механизма на ЕС за постпандемично възстановяване и Драги едва ли би искал друго по-нестабилно правителство да работи за рационалното използване на тези пари. Така че стремежът на Драги да остане на премиерския пост е разбираем. Освен това тук не говорим за пълен премиерски мандат - следващите избори би трябвало да са догодина. Твърди се също, че вторият мандат на Матарела може би няма да е пълен. След избирането на нов парламент, съставяне на ново правителство догодина, Матарела би могъл да се откаже от президентството и тогава, ако на Драги вече му е омръзнала премиерската роля, той би могъл да се кандидатира за президент. Или пък Италия най-после да избере жена за държавен глава.

Доволни ли са всички от преизбирането на Матарела?

След обявяване на резултатите в събота вечерта, мнозинството от електорите аплодираха бурно новината за преизбирането на Матарела. Драги определи избора като прекрасна новина за италианците и подчерта, че Матарела е приел да бъде отново президент в името на стабилността на Италия.

Енрико Лета от Демократическата партия определи решението на Матарела да се съгласи на преизбиране като победа за всички. Външният министър Луиджи Ди Майо от Движение "5 звезди" благодари на Матарела за саможертвата му. Лидерът на "5 звезди" Джузепе Конте пък каза, че няма нито победители, нито победени и че с преизбирането на Матарела е спечелила цяла Италия.

Председателят на долната парламентарна камара Роберто Фико подчерта, че Матарела ще остане гарант на конституцията, а председателката на Сената Мария Елизабета Казелати заяви, че неговият пример трябва да бъде пътеводен за всички. Според Роберто Сперанца от "Свободни и равни" победата на Матарела е победа за цяла Италия. А според Матео Салвини преизбирането на Матарела и запазването на Драги на премиерския пост е възможност да се продължи напред, след като не е бил постигнат консенсус по другите предложени кандидати.

Единствената силно възмутена от развоя на нещата бе лидерката на крайната десница "Италиански братя" Джорджа Мелони. Тя разкритикува остро решението на другите сили от десноцентристката коалиция да подкрепят преизбирането на Матарела и заговори за реформа на десницата като цяло, защото сега тя е изгубила доверието на избирателите. Мелони намекна, че тези, които са преизбрали Матарела, са предпочели запазване на статуквото и депутатските си заплати. Тя смята, че липса на консенсус по другите кандидатури за президент е показала, че настоящите законодатели не могат да постигнат единство по важни въпроси и че в такъв случай трябва да има предсрочни парламентарни избори.

Самите италианци са със смесени чувства. Матарела е смятан за скромен, балансиран, умерен и мъдър политик. Никой в Италия не забравя, че той е белязан от семейна трагедия - брат му Пиерсанти беше убит от мафията в Палермо през 1980 г., докато беше областен управител на Сицилия, което мотивира Матарела да се впусне в политиката. Но в последните 2 години пандемията, довела до локдауни, криза, безработицата, обедняване, антиковидни рестрикции, стана повод за все по-нарастващо недоволство и отчаяние в Италия, както и на други места по света.

Така че в Италия, както и другаде по света, всяко изказване от който и да е политик и държавник по който и да е въпрос се посреща и с адмирации, но и с порой от упреци и хули. Така че сега и преизбирането на Матарела отприщи и критики. Според някои италианци преизбирането му е израз на цялостната парализа на политическа система в Италия. А някои дори смятат, че самият механизъм на избор на президент би трябвало да се промени от непряк на пряк вот, при който ще има истинска надпревара между предварително номинирани кандидати, които ще участват в дебати и ще изразяват мнения по важни въпроси от дневния ред и за които ще гласуват не висши избиратели, а целият народ.

Според други италианци прибягването до варианта "Втори мандат за Матарела" е показало колко крехък може да бъде по принцип консенсусът в Италия. Миналата година Матарела бе приветстван, когато взе решение да се обърне към Драги да състави правителство на националното единство, за да не се стига до ненавременни предсрочни избори. Тогава всички партии подкрепиха кабинета на Драги, без тази на Джорджа Мелони. Година след това обаче по важен въпрос постигането на консенсус отново се оказва трудно, което показва, че Италия все още си остава дълбоко разединена.

Време е за жена президент . ... да, ама някой друг път

Предполагаше се, че вотът може да доведе до избор на първата жена президент в Италия. Но може би кандидатките не бяха достатъчно съвършени, или пък не беше моментът да се пращат добре работещи кандидатки на церемониален пост.

Така например издигнатите от десницата дами - Казелати и Морати - имат успехи, но се свързват и с полемики. Казелати може и да е първата жена председател на Сената, но в миналото е била и пламенна защитничка на Берлускони, а сега е упреквана, че прекалено често използва предоставения й държавен самолет за пътувания от Рим, където работи, до дома си във Венеция (близо 100 полета за една година), пише в. "Фато куотидиано". Заради това дори се заговори иронично за авиокомпания "Еър Казелати".

А Морати, която също е бивш кадър от управлението на Берлускони, като кмет на Милано, имаше успехи в развитието на града, но освен това бе свързана и със злоупотреби със служебно положение във връзка с немотивирани уволнения на общински кадри и наемане на външни лица за доста по-голямо заплащане от допустимото за това.

Елизабета Белони, която от по-малко от година е начело на Департамента за информации в сферата на сигурността и де факто координира дейностите на двете разузнавателни служби, има богат дипломатически опит в мисии зад граница и в самото външно министерство. Тя дори е оглавявала отдела за Русия в генералната дирекция по политическите въпроси на външното ведомство. Това я правеше интересен кандидат за президент в момент на напрежение на Запада с Русия, но срещу кандидатурата й се обявиха представители и на левицата ("Италия Вива"), и на десницата ("Форца Италия"), според които Белони би била по-ефикасна начело на разузнаването.

Кандидатката на левицата Марта Картабия, първата жена, която беше председател на Конституционния съд и третата жена начело на правосъдното министерство, съвсем наскоро започна истинската работа по две реформи в сферата на правосъдието. Поради тази причина представители на левицата и на десницата не поискаха "да я пожертват" от поста на правосъден министър за този на президент.

Другата кандидатка на левицата - Паола Северино, бивш министър на правосъдието, виден юрист и парламентарист, на която поради заболяване e ампутирана дясната ръка - явно не беше сметната за достатъчно убедителна кандидатура.

Преизбирането на Матарела стана повод за изобилие от карикатури в интернет. На една от тях се вижда Матарела, който се ядосва, че заради преизбирането, му е изгоряло капарото за новата къща, в която планирал да живее като обикновен човек, на втора той тъкмо си резервира билет за екзотична дестинация, когато разбира, че отново ще е президент, а на трета той е с руса перука като привлекателна жена, напомняща за президентката, която Италия така и не избра.

А покрай изборите 2 деца станаха звезди - 8-годишната Емилия от Палермо и 9-годишният Джоеле от градчето Фара ди Солиго в община Тревизо. Италиански медии разказаха, че те са пратили писма на Матарела, в които казват, че му се възхищават и мечтаят да станат като него. Малката Емилия дори имала възможност да говори с президента неотдавна, когато той бил в Палермо и тя го видяла пред дома му. Възхищението на двете деца от Матарела им спечели доста подигравки. Но някои съзряха в тях бъдещи политици, ако не и президенти на Италия.


/ПА/