Атанас Пеканов: Членството на България в ОИСР ще позволи на страната ни да има по-активна роля на международната сцена, особено при вземането на важни решения

Атанас Пеканов: Членството на България в ОИСР ще позволи на страната ни да има по-активна роля на международната сцена, особено при вземането на важни решения

AV 21:30:01 26-01-2022
ZM2126AV.006
Атанас Пеканов - ОИСР - коментар

Атанас Пеканов: Членството на България в ОИСР ще позволи
на страната ни да има по-активна роля на международната сцена,
особено при вземането на важни решения


София, 26 януари /Екатерина Тотева, БТА/
Поканата за официални преговори за членство в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) е изключително важна стъпка за България, коментира в интервю за БТА бившият вицепремиер по управление на европейските средства в служебното правителство Атанас Пеканов. Страната ни отдавна я чака и работи за нея, допълни той. Пеканов напомни, че това беше приоритет на служебния кабинет и лично негов ангажимент да покажем, че България е готова да започне тези преговори.
Членството на България в ОИСР ще позволи на страната ни да има по-активна и по-силна роля на международната сцена, особено при вземането на важни решения. Този клуб на развитите страни, както го наричат, решава въпроси, които имат глобален характер, като много от предизвикателствата на двадесет и първи век имат такъв характер и могат да бъдат решени само чрез сътрудничество между страните членки, изтъкна служебният вицепремиер. Като примери той посочи решения, свързани с инициативи на ОИСР от последните години - за ограничаването на данъчните "оазиси", по въпроса за данъците на големите международни корпорации, как да се реагира на пандемията по най-добрия начин, да се търсят най-оптималните компенсаторни мерки за домакинствата и бизнеса. Пеканов изтъкна, че за България е добре възможно най-бързо да стане член на ОИСР, защото ще започне да участва във вземането на такива решения и да се учи от най-силно развитите страни по отношение на икономическата си политика и в много други сфери.
Смятам, че през миналата година успяхме да допринесем за това, посочи Пеканов, като напомни, че през октомври 2021 г. страната ни за първи път участва присъствено в среща на министрите на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие в Париж. Тогава в състава на българската делегация бяха и служебните министри на външните работи Светлан Стоев и на финансите Валери Белчев. Вицепремиерът напомни, че и през декември той е участвал като представител на България в стратегическата група на ОИСР, където се дискутират дългосрочни въпроси, по които страните членки трябва да имат обща позиция. В този смисъл съм много радостен и благодарен на всички експерти и институциите, които през годините са допринесли за процеса на присъединяване на България в ОИСР, каза Пеканов.
Той отбеляза, че дискусиите по разширяването на ОИСР текат от години и различните държави, членуващи в организацията, са имали различни позиции по този въпрос. Радвам се, че миналата година, включително и по време на визитата в Париж, аз имах среща и с вицепрезидента на Европейската комисия Валдис Домбровскис и с други представители на европейските страни, като ги убедихме, че европейската позиция трябва да бъде - трите държави от Европа да влязат по възможно най-бърз начин, обясни вицепремиерът причината да сме в групата заедно с Румъния и Хърватия. Радвам се, че са успели да постигнат консенсус по този въпрос с другите големи страни - САЩ и Канада, тези шест страни в комплект да бъдат поканени за стартиране на официални преговори за членство в ОИСР, допълни той. (Другите страни са Аржентина, Бразилия, Перу).
Вицепремиерът каза, че преговорите продължават обикновено няколко години и допълни, че вече има готова пътна карта, по която във всеки сектор на икономиката ни трябва да се направят съответните реформи. Някои от тях са били извършени миналата година, като страната ни се е присъединила към стандартите на ОИСР в околната среда, икономиката и други сфери. За мен този процес е важен и положителен, защото ще даде реформаторска амбиция на българските институции да придвижват процеси, които може би не са се случвали достатъчно бързо, за които не е имало достатъчно желание и политическа воля през последните години, каза служебният вицепремиер.
Според него една от пречките в присъединителния процес на страната ни към ОИСР може да се окаже приетата със закон забрана за продаване на земеделска земя на чужденци, защото този закон противоречи на принципите на свободния пазар. Други пречки биха били нежеланието да се направят някои от изискваните реформи - но те трябва да се направят, макар и институциите винаги да се съпротивляват против сериозните промени. Тук е ролята на правителството да зададе този реформаторски тон и очакваните критерии да бъдат покрити, каза Пеканов.
/ЦМ/