МИА: Холокостът не е само урок от миналото, но също е урок и за бъдещето - отбелязан е Международният възпоменателен ден на Холокоста

МИА: Холокостът не е само урок от миналото, но също е урок и за бъдещето - отбелязан е Международният възпоменателен ден на Холокоста

AV 16:47:31 26-01-2022
VN1642AV.008
Република Северна Македония - Холокост - жертви

МИА: Холокостът не е само урок от миналото, но също е урок и за бъдещето - отбелязан е Международният възпоменателен ден на Холокоста


Скопие, 26 януари /БТА/
Холокостът не е само урок от миналото, а е урок за бъдещето. Ужасът на Втората световна война никога не трябва да се забравя. Непоколебима и трайна е решимостта на правителството да работи неуморно и непрекъснато за възпоменанието, образованието и изследването на Холокоста, както и за борбата срещу антисемитизма и отричането на Холокоста, речта на омразата, фалшивите новини и други негативни явления, с които всички се сблъскваме. Това бе изтъкнато на днешното събитие във връзка с отбелязването на 27 януари - Международния възпоменателен ден на Холокоста, организирано от министерството на външните работи, което се проведе в сградата на Мемориалния център на Холокоста в Скопие, предаде специално за БТА агенция МИА.
Това е новината на деня в Република Северна Македония, избрана от Медийната информационна агенция /МИА/ за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Република Северна Македония да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт без промяна с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.
Както отбеляза в обръщението си Симона Франкел, нерезидентната посланичка на Израел в Северна Македония, базирана в Ерусалим, днес отдаваме почит на 7144 евреи от Македония, които на 11 март 1943 година при добре планирана операция бяха хванати и затворени във временен лагер в Скопие.
- 7144 от тези евреи бяха депортирани в лагера на смъртта Треблинка. Само 200 македонски евреи оцеляха във войната. Северна Македония изгуби най-големия процент евреи на глава от населението от всички страни в света. Деветдесет и девет процента от евреите в страната бяха убити в Холокоста, каза Франкел.
Тя отбеляза, че трябва да направим така, че бъдещите поколения да научават не само за случилото се в Холокоста, но и за това как и защо хората са допуснали това да се случи, а нашата най-добра защита срещу това е никога да не забравяме докъде води едно такова нещо.
Според министъра на културата Бисера Костадиновска-Стойчевска Холокостът е мрачен пример за политика, основана на религиозно и етническо изключване, като отбелязва, че ужасът на Втората световна война никога не трябва да бъде забравян.
- Северна Македония помни жертвите на Холокоста и пази спомените и в този изключително важен мемориален център, каза днес министърката в обръщението си.
Тя отбеляза, че страната и традиционно мултиетническото ни общество са претърпели голяма загуба с почти пълното унищожаване на нашите сънародници евреи в ада на лагерите на смъртта през Втората световна война. Този ужас, както посочи тя, се е запечатал в колективната ни памет.
- За съжаление все още има примери за нови форми на геноцид. Затова отбелязването на Деня на Холокоста трябва да бъде още един подтик да потвърдим нашия ангажимент към принципите и целите на Хартата на Обединените нации и Всеобщата декларация за правата на човека. Трябва непрекъснато да се борим за нашите общи ценности, допълни министърката.
Гръцкият посланик Русос Кондурос, чиято страна председателства Международния алианс в памет на жертвите на Холокоста (IHRA), в онлайн обръщението си днес отдаде почит на хилядите представители на еврейската общност в Скопие и други части на страната, които загубиха живота си.
- Всички сме наясно, че трябва да запазим този мрачен спомен жив и да направим така, че историята да не се повтаря, не само като дълг към паметта на милионите загинали, но и като голям принос към свободните и демократични общества, в който всички искаме да живеем, каза Кондурос.
Ерик Майер, заместник-ръководител на мисията към американското посолство, каза, че САЩ са се ангажирали да помогнат за изграждането на свят, в който уроците от Холокоста са научени и животът на всеки човек е ценен.
- Ние не само уважаваме и помним шестте милиона евреи, роми, славяни, хора с увреждания, ЛГБТ хора и други лица, убити от нацистите и техните сътрудници, но предприемаме конкретни действия за борба с будещото тревога засилване на антисемитизма и отричането на Холокоста или неговото изкривяване, каза Майер.
Председателят на Асамблеята на еврейската общност в страната Радойка Хелман-Денковска в своето обръщение също привлече вниманието върху македонските евреи, убити в Холокоста.
- Извършен е най-големият геноцид в историята на човечеството. Злото не познава времеви измерения, не познава меридиани, не познава континенти. Холокостът не се случи някъде там далече, той се е случи тук при нас. 7144 македонски евреи са жертва на Холокоста. 7144 не е само число, което ни плаши, а е число, което ни задължава никога да не забравяме, че не само евреите, но и всяка нация може да бъде жертва на човешкото его, лудостта и фикцията, подчерта Хелман-Денковска.
Не трябва да позволяваме, изтъкна тя, индивидуалната геноцидна визия на който и да е индивид да бъде подкрепяна и насърчавана и отново да завладее света.
- Повече от половин век носим в душите си голяма мъка, болка и огорчение за насилствено отнетите животи. Холокостът не е просто трагедия на еврейския народ, той е падение на хуманността. Холокостът не е само урок от миналото, той е урок за бъдещето. Това е урок, който ни учи как да запазим човечността във всеки един от нас. Да помним Холокоста в Македония и лагера на смъртта Треблинка, там са избити над 900 000 евреи, а сред тях са и нашите, македонските евреи, каза Хелман-Денковска.
Според координатора на Европейската комисия за борба срещу антисемитизма и насърчаване на еврейския живот Катарина фон Шнурбайн антисемитизмът не е приключил с Холокоста. Днес, казва тя, той отново е в подем в Европа и извън нея.
- Трябва да помним Холокоста, необходимо е, за да се гарантира, че Европа няма да тръгне по същия мрачен път, както в миналото. ЕС бе изграден върху пепелта от Холокоста... Последните оцелели от Холокоста умират и Европа става все по-мултиетническа и разнолика, като младите хора нямат никаква връзка с оцелелите от Холокоста, каза Шнурбайн.
В обръщението си днес заместник-министърът на външните работи Фатмире Исаки каза, че грижата за собственото минало е характеристика на цивилизования свят. Тя припомни, че на Международния форум, посветен на борбата с антисемитизма и проведен в Малмьо през октомври миналата година, президентът Стево Пендаровски е представил три конкретни ангажимента, сред които посещението на Мемориалния център на Холокоста да стане задължително за учениците от класовете, в които се преподава за Холокоста и това вече е вписано в съответния правилник на МОН.
Също така, както каза тя, в рамките на настоящата реформа на образователния процес учебното съдържание за Холокоста трябва да бъде разширено с теми за антисемитизма и изопачаването на Холокоста, с приемането на правно необвързващата работна дефиниция на IRA за антициганизма и дискриминацията срещу ромите, която правителството ще го приеме идните дни.
Тя информира, че документът на IHRA - Разпознаване и противопоставяне на изкривяването на Холокоста, препоръки за определящите политиките и за взимащите решения с подкрепата на Постоянната канцелария на IRA е бил преведен на македонски, албански, турски и сръбски език и разпространен до съответните институции.
- Продължихме с практиката да провеждаме национални образователни семинари и работни срещи с Яд Вашем и с ОССЕ/СДИПЧ, двустранни и тристранни семинари с Гърция, Сърбия, България и Албания, регионални с Централна Европа. Бяхме едни от вносителите на резолюцията на Общото събрание на ООН във връзка с отричането на Холокоста, приета само преди няколко дни, каза Исаки.
Тя подчерта твърдия и траен ангажимент на правителството да работи неуморно и непрекъснато за възпоменаването, образованието и изследването на Холокоста, както и за борбата срещу антисемитизма, отричането и изопачаването на Холокоста, речта на омразата, фалшивите новини и други негативни явления, с които всичко се сблъскваме. /София Ангелова/


/ВН/